PŚ w Planicy: król sezonu znokautował rywali! Fenomenalny Kamil Stoch z dubletem!

W niedzielę w Planicy Kamil Stoch pokazał, że był niekwestionowanym królem sezonu 2017/2018. Polak zdobył dublet. W wielkim stylu wygrał finałowe zawody i triumfował w Planica 7! Niewiele zabrakło mu, by zdobyć małą Kryształową Kulę za loty.

Szymon Łożyński
Kamil Stoch PAP / Grzegorz Momot / Na zdjęciu: Kamil Stoch
Przez ponad 4 miesiące co tydzień dla wielu kibiców obowiązkowym planem dnia w weekendy były konkursy skoków narciarskich. Nie mogło być jednak inaczej. Od początku sezonu Biało-Czerwoni, a zwłaszcza Kamil Stoch, przynosili wiele radości.

30-latek z Zębu jeszcze przed finałem sezonu w Planicy zapewnił sobie drugą Kryształową Kulę w karierze. To nie oznaczało jednak, że w niedzielę na Letalnicy nie będzie miał o co walczyć. Trzykrotny mistrz olimpijski chciał odnieść 31. zwycięstwo w karierze, 9. w tym sezonie. Co więcej miał także realną szansę na wygranie małej Kryształowej za loty.

W serii próbnej Stoch uzyskał aż 247 metrów i oczywiście wygrał trening. Jego najgroźniejsi rywale do walki o triumf w "generalce" lotów - Robert Johansson i Andreas Stjernen - zajęli odpowiednio 6. i 7. miejsce. Gdyby takie wyniki powtórzyły się w zawodach, to właśnie nasz reprezentant wywalczyłby pierwszą małą Kryształową Kulę w swojej karierze.

Tradycyjnie w finałowym konkursie wystartowała najlepsza trzydziestka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, a wśród niej 5 Polaków (Stoch, Dawid Kubacki, Stefan Hula, Piotr Żyła i Maciej Kot).

Pierwsza seria dla Kamila Stocha ułożyła się niemal idealnie. Przed skokiem Polaka obniżono rozbieg. Dominator sezonu zupełnie się tym jednak nie przejął i kapitalnym stylu (58,5 punktu od sędziów) uzyskał aż 245 metrów. Tym skokiem mistrz świata z Val di Fiemme niemal zapewnił sobie triumf w zawodach, bowiem drugi Daniel Andre Tande tracił do naszego reprezentanta aż 14 "oczek".

Podopieczny Stefana Horngachera uczynił także spory krok w kierunku małej Kryształowej Kuli. W finale pozostało mu utrzymać 1. miejsce i liczyć na to, że trzeciego na półmetku Roberta Johanssona wyprzedzi przynajmniej jeden zawodnik, a dziesiąty Andreas Stjernen nie awansuje na minimum 6. miejsce.

Fenomenalnym skokiem na 245. metr Stoch wrócił także do gry o triumf w Planica 7 i premię w wysokości 20 tys. franków szwajcarskich. W jednej próbie Polak odrobił aż 20,2 punktu do piątego na półmetku Johanna Andre Forfanga i w turnieju - przed finałową serią - przegrywał z Norwegiem zaledwie o 1,9 punktu.

W finale Stoch postawił przysłowiową kropkę nad "i". Skoczył 234,5 metra co w zupełności wystarczyło do 9. zwycięstwa w tym sezonie i 31. w karierze. Ostatecznie drugiego Stefana Krafta wyprzedził o 15,5 punktu. Podium uzupełnił trzeci Daniel Andre Tande.

Na 4. pozycji zawody zakończył Robert Johansson. Tym samym drugi warunek, by Stoch cieszył się z małej Kryształowe Kuli za loty został spełniony. Niestety dla niego  5. miejsce zajął Stjernen, który w finale po skoku na 236. metr przesunął się aż o 5 lokat i ostatecznie wygrał klasyfikację generalną Pucharu Świata w lotach.

Stochowi pozostało jednak 20 tysięcy franków szwajcarskich za triumf w Planica 7. Ostatecznie Forfanga trzykrotny mistrz olimpijski wyprzedził o prawie 10 "oczek". Oczywiście polski mistrz rąk Witolda Bańki otrzymał także Kryształową Kulę za pewny triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W drużynowym zestawieniu tego cyklu Polacy zajęli 3. miejsce, a rywali zdeklasowali Norwegowie.

W niedzielę pozostali Biało-Czerwoni nie włączyli się do walki o czołowe lokaty. Najlepiej spisał się Stefan Hula, który po dwóch skokach powyżej 220. metra został sklasyfikowany na 13. lokacie. W drugiej dziesiątce znalazł się jeszcze 19. Maciej Kot. Dawid Kubacki i Piotr Żyła ukończyli niedzielne zmagania odpowiednio na 21. i 27. pozycji. W niedzielę na Letalnicy panowały dobre warunki do skakania.

Siła wiatru w obu seriach nie przekroczyła 1 m/s. Przez większą cześć zawodów wiatr był pod narty. Dopiero pod sam koniec zmienił kierunek i zaczął nieznacznie przeszkadzać skoczkom.