MŚ w skokach 2019: Niemki wygrały konkurs drużynowy, drugie miejsce Austriaczek

Niemki wygrały w Seefeld pierwszy drużynowy konkurs kobiet w skokach narciarskich na mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym.

Piotr Ziemka
Katharina Althaus Getty Images / Linnea Rheborg / Na zdjęciu: Katharina Althaus
Juliane Seyfarth, Ramona Straub, Carina Vogt oraz Katharina Althaus zdobyły najwięcej punktów w obu seriach. Podopieczne Andreasa Bauera nie prowadziły tylko po pierwszej z ośmiu kolejek. Seyfarth uzyskała w niej trzeci wynik. W drugiej grupie Niemki objęły prowadzenie, po tym jak 106 metrów skoczyła Ramona Straub.

Na drugim stopniu podium stanęły: Eva PinkelnigJacqueline Seifriedsberger, Chiara Hoelzl oraz Daniela Iraschko-Stolz. Brązowe medale zdobyły: Anna Odine Stroem, Ingebjoerg Saglien Braaten, Silje Opseth i Maren Lundby.

W pierwszej grupie najlepiej spisała się Pinkelnig, a drugie miejsce zajęła Stroem. Najdłuższy skok konkursu wykonała Lundby. Mistrzyni olimpijska wylądowała na 108. metrze. Na półmetku Niemki prowadziły z dorobkiem 477,1 punktu. Norweżki miały wówczas 466,9, a Austriaczki 459,9.

W drugiej rundzie Pinkelnig i Stroem ponownie skoczyły dalej niż Seyfarth. Przewaga Niemek nad Norweżkami zmniejszyła się wówczas do 6,9 punktu. W następnej kolejce Straub znowu okazała się zdecydowanie najlepsza i po 6/8 konkursu Niemki prowadziły z rezultatem lepszym o 19,3 pkt od Austriaczek i o 32 - od Norweżek.

W siódmej kolejce Hoelzl skoczyła dalej niż Vogt i reprezentantki gospodarzy traciły do liderek 8,8 punktu. Ostatnia grupa nie przyniosła już zmian miejsc w klasyfikacji.

Vogt po raz piąty zdobyła złoty medal mistrzostw świata. W latach 2015 oraz 2017 wygrała indywidualnie oraz podczas zawodów drużyn mieszanych.

W sezonie 2018/2019 rozegrano dwa zespołowe konkursy Pucharu Świata kobiet w skokach narciarskich. 19 stycznia w Zao oraz 9 lutego w Ljubnie również zwyciężyły Niemki.

W pierwszym w historii konkursie zespołowym skoczkiń narciarskich na mistrzostwach świata seniorek skakało 11 reprezentacji. Do rywalizacji w zmaganiach indywidualnych Seefeld zgłoszono dwie Polki, więc w konkursie drużynowym Polki nie startowały.