MŚ w skokach: Nika Kriznar i Kamil Stoch najlepsi w serii próbnej. Niezłe skoki Biało-Czerwonych

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / Grzegorz Momot / Na zdjęciu: Kamil Stoch
PAP / Grzegorz Momot / Na zdjęciu: Kamil Stoch

Nika Kriznar wśród pań i Kamil Stoch wśród mężczyzn byli najlepsi podczas serii próbnej przed konkursem drużyn mieszanych w Seefeld. Z dobrej strony pokazali się także Kamila Karpiel i Dawid Kubacki.

W konkursie mikstów rywalizują drużyny złożone z dwóch kobiet i dwóch mężczyzn. Na liście startowej znalazło się trzynaście zespołów, w tym - po raz pierwszy w historii podczas mistrzostw świata - Polacy.Oprócz Kamili Karpiel i Kingi Rajdy w składzie znaleźli się mistrz oraz wicemistrz świata, czyli Dawid Kubacki wraz z Kamilem Stochem.

Podczas serii próbnej wiatr nie przeszkadzał w skakaniu. Niemal cały czas wiało pod narty, a uśredniony pomiar wskazywał na to, że podmuchy nie przekraczały 1 m/s.

Seria próbna przeprowadzona została sprawnie, a zawodniczki ruszały z belki 19., 18. i 17., mężczyźni natomiast z 8. i 7.

Dawid Kubacki i Kamil Stoch podczas treningu pokazali, że nieprzypadkowo zajęli w sobotę dwa najwyższe miejsca w konkursie indywidualnym. Świeżo upieczony mistrz świata długo prowadził w klasyfikacji i wyprzedził go dopiero Stoch, który ostatecznie był najlepszy w serii próbnej. Kubacki z kolei zajął czwartą pozycję, za plecami Stocha, Ryoyu Kobayashiego i Karla Geigera.

Wśród kobiet najlepiej spisała się Nika Kriznar. Słowenka osiągnęła aż 106 metrów. Drugie miejsce zajęła Katharina Althaus, a trzecie Eva Pinkelnig. Z dobrej strony pokazała się Kamila Karpiel, która skoczyła 95,5 metra, co dało jej 14. miejsce. Dziesięć metrów bliżej wylądowała z kolei Kinga Rajda.

W klasyfikacji drużynowej serii próbnej zwyciężyli Niemcy, którzy o 10,7 pkt wyprzedzili reprezentację Austrii. Podium uzupełniła Japonia, Polskę sklasyfikowano na szóstej pozycji.