Skoki. Raw Air 2019: Domen Prevc kapitalnie w serii próbnej. Piotr Żyła na czwartym miejscu

Domen Prevc skoczył aż 245,5 metra w serii próbnej przed konkursem drużynowym w Vikersund. Słoweniec nie tylko zajął pierwsze miejsce, ale także poprawił swój rekord życiowy. Na czwartej pozycji sklasyfikowany został Piotr Żyła.

Mateusz Kozanecki
Piotr Żyła Getty Images / Matt Roberts / Na zdjęciu: Piotr Żyła
W dalszym ciągu na skoczni Vikersundbakken (HS240) panują bardzo dobre warunki. Zawodnikom wiało pod narty, a podmuchy rzadko przekraczały 1 m/s. Wobec tego seria próbna przeprowadzona została bardzo sprawnie. Zawodnicy podczas serii próbnej skakali z 15., 13. oraz 12. belki startowej.

Do rywalizacji w sobotnim konkursie drużynowym przystąpiło dziesięć reprezentacji, w tym - rzecz jasna - Polacy. Trener Stefan Horngacher postawił na stały skład. Do startu wytypowani zostali Piotr Żyła, Jakub Wolny, Dawid Kubacki oraz Kamil Stoch.

Dobre warunki umożliwiały dalekie loty. Autorami najbardziej efektownych skoków byli Słoweńcy - Domen Prevc oraz Anze Semenic. Obaj poprawili swoje rekordy życiowe osiągając odpowiednio aż 245,5 m i 238,5 m.

Najmłodszy z braci Prevców zwyciężył tym samym w serii próbnej. Drugie miejsce ze stratą 10,3 pkt zajął Stefan Kraft, a na trzeciej pozycji sklasyfikowany został Johann Andre Forfang.

Spośród Polaków najlepiej spisał się Piotr Żyła, który zajął czwarte miejsce po skoku na 235 metrów. Tym samym 31-latek potwierdził, że na mamucich obiektach czuje się jak ryba w wodzie i może być silnym punktem Biało-Czerwonych podczas sobotniego konkursu drużynowego.

W drugiej dziesiątce znaleźli się Kamil Stoch i Jakub Wolny - odpowiednio 15. i 16. Punktu K nie zdołał osiągnąć za to Dawid Kubacki, który po skoku na 197,5 metra zajął 23. miejsce.

Drużynowo najlepiej spisali się Austriacy, a podium uzupełnili Słoweńcy oraz Polacy. Dość niespodziewanie dopiero na piątym miejscu znaleźli się gospodarze konkursu, czyli Norwegowie.