Skoki. Planica 7: Domen Prevc najlepszy w serii próbnej. Żyła drugi, Stoch czwarty

Domen Prevc skoczył 230,5 metra i zwyciężył w serii próbnej przed finałem sezonu w Planicy. Drugie miejsce zajął Piotr Żyła, a na czwartej pozycji sklasyfikowany został Kamil Stoch.

Mateusz Kozanecki
Piotr Żyła East News / Terje Bendiksby/Associated Press / Na zdjęciu: Piotr Żyła
Przed zawodnikami ostatni akord Pucharu Świata. Po długim, wyczerpującym sezonie przyszedł czas na tradycyjny finał w Planicy. Do ostatnich zawodów przystępuje jedynie czołowa "30" klasyfikacji generalnej. W tej stawce znalazło się aż czterech reprezentantów Polski Jakub Wolny, Dawid Kubacki, Piotr Żyła oraz Kamil Stoch, który teoretycznie może jeszcze wskoczyć na drugie miejsce w PŚ.

Na Letalnicy (HS240) w dalszym ciągu panują dobre warunki do latania. Zawodnikom lekko wiało pod narty, a kiedy podmuchy nieco osłabły, organizatorzy zdecydowali się na wydłużenie rozbiegu.

Zdecydowana większość skoczków nie miała problemu z osiągnięciem punktu konstrukcyjnego, który na obiekcie w Planicy znajduje się na 200. metrze. Należy się zatem spodziewać, że zamykające sezon zawody przyniosą sporo dalekich lotów.

Najlepszy w serii próbnej był Domen Prevc, który ma mocną końcówkę sezonu. Najmłodszy z braci osiągnął 230,5 metra i nieznacznie zwyciężył w serii próbnej. Na drugiej pozycji, ze stratą 1,2 pkt, sklasyfikowany został Piotr Żyła.

Pozostali reprezentanci Polski również latali daleko. Kamil Stoch po skoku na 226 metrów zajął 4. miejsce, Dawid Kubacki był 10. (214 m), natomiast Jakub Wolny znalazł się na 13. pozycji (216,5 m).

Wyniki podopiecznych Stefana Horngachera napawają optymizmem w kontekście ostatniego w tym sezonie konkursu. Początek pierwszej serii zaplanowany został na godz. 10.00. Tekstową relację live przeprowadzi portal WP Sportowe Fakty.