Skoki narciarskie. Dawid Kubacki miał fatalny debiut w Pucharze Świata. Zobacz jego pierwszy skok (wideo)

Dokładnie 11 lat temu pierwszy raz w konkursie Pucharu Świata zadebiutował Dawid Kubacki. Na skoczni w Zakopanem polski skoczek zajął przedostatnie miejsce.

Igor Kubiak
Igor Kubiak
Debiut Dawida Kubackiego w konkursie Pucharu Świata Twitter / TVP Sport / Debiut Dawida Kubackiego w konkursie Pucharu Świata
16 stycznia 2009 r. w zawodach Pucharu Świata debiutował Dawid Kubacki. Zawodnik Wisły Zakopane przeszedł kwalifikacje do pierwszego konkursu na Wielkiej Krokwi, ale w zawodach zajął dopiero 49. miejsce po zepsutym skoku na odległość 96,5 metra.

"19 lat, wysoki, bardzo dobre warunki do skakania. Zobaczymy jak to się wszystko ułoży. Czy ta codzienna praca pozwoli mu się rozwinąć" - mówił podczas debiutu komentator Włodzimierz Szaranowicz.

Debiutancki skok Dawida Kubackiego w zawodach Pucharu Świata:

Co ciekawe, dziś Kubacki jest rekordzistą zakopiańskiej skoczni. Przed rokiem w konkursie drużynowym wylądował na 143,5 metra. Oczywiście między debiutem Kubackiego w Pucharze Świata i jego rekordowym skokiem Wielka Krokiew przeszła wielką przebudowę, po której punkt konstrukcyjny wynosi 125 metrów, a rozmiar skoczni 140 metrów.

Od zakopiańskiego debiutu Kubacki musiał poczekać jeszcze 3 lata na pierwsze punkty w Pucharze Świata. W sezonie 2012/2013, gdy już regularnie był powoływany do kadry A, zdobył łącznie 142 "oczka".

Kubacki pierwsze podium wywalczył dopiero dwa lata temu. W pierwszym konkursie Turnieju Czterech Skoczni w Oberstdorfie był trzeci. Od tego czasu wygrał dwa konkursy PŚ - przed rokiem w Predazzo i niedawno w Bischofshofen. Do tego pięć razy był drugi, a 8-krotnie stał na ostatnim miejscu na podium.

Największymi indywidualnymi osiągnięciami 30-latka jest mistrzostwo świata na normalnej skoczni w Seefeld i niedawne zwycięstwo w Turnieju Czterech Skoczni.

Kibicuj polskim skoczkom w Pilocie WP (link sponsorowany)
Czy Dawid Kubacki wygra Puchar Świata w tym sezonie?