Kokpit Kibice

Skoki. 189 punktów - rekordowa zdobycz Polaków w konkursie PŚ na skoczni Kulm

189 punktów do klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów uzyskali łącznie Polacy w sobotnim konkursie Pucharu Świata 2019/2020 w Tauplitz/Bad Mitterndorf. To rekordowa zdobycz Biało-Czerwonych na skoczni Kulm.
Piotr Ziemka
Piotr Ziemka
Piotr Żyła Getty Images / Franz Kirchmayr/SEPA.Media / Na zdjęciu: Piotr Żyła

100 punktów za zwycięstwo zdobył w sobotę Piotr Żyła. Piąty Dawid Kubacki powiększył swój dorobek w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata o 45 "oczek", siódmy Kamil Stoch o 36. Sklasyfikowany na 24. pozycji Jakub Wolny uzyskał siedem, a trzydziesty Aleksander Zniszczoł - jeden punkt. 

Dotychczas najlepszym polskim osiągnięciem na skoczni Kulm w Pucharze Świata było 100 punktów z 16 stycznia 2005 roku zdobyte przez Adama Małysza. Pozostałych podopiecznych Heinza Kuttina zabrakło wtedy w konkursie. W kwalifikacjach odpadli Robert Mateja i Mateusz Rutkowski. Polska mogła wówczas wystawiać zaledwie trzech skoczków w zawodach Pucharu Świata

11 stycznia 2014 roku Biało-Czerwoni zdobyli łącznie 82 punkty po szóstym miejscu Stocha, piętnastym Żyły, siedemnastym Jana Ziobry i dziewiętnastym Macieja Kota.

ZOBACZ WIDEO: Skoki narciarskie. Stefan Kraft lata jak szalony. "Punkty zdobywa krok po kroku"

Do drugiej rundy zawodów Pucharu Świata w Tauplitz/Bad Mitterndorf w sobotę zakwalifikowało się pięciu Polaków. Tylu Biało-Czerwonych było w czołowej trzydziestce na tym obiekcie również 10 stycznia 2010 roku, kiedy ósmy był Adam Małysz, 25. Łukasz Rutkowski, 27. Krzysztof Miętus, 29. Stefan Hula, a 30. Marcin Bachleda. Z kolei 12 stycznia 2014 roku dziewiąty wynik dnia miał Stoch, dziesiąty Kot, 24. Żyła, 27. Klemens Murańka, a 30. Jan Ziobro.

W okresie, w którym trenerem polskiej reprezentacji był Stefan Horngacher, na austriackim obiekcie do lotów narciarskich rozegrano tylko jeden konkurs Pucharu Świata. 13 stycznia 2018 roku najlepiej z Polaków spisał się wówczas Stefan Hula, który miał czternasty wynik. Stoch był 21. - tydzień po wygraniu wszystkich czterech konkursów Turnieju Czterech Skoczni. Niedzielne zmagania wtedy odwołano.

W sezonie 2019/2020 Polacy zaliczyli też najlepszy w historii konkurs Pucharu Świata w Titisee-Neustadt.

Czytaj także: Paweł Wąsek i Stefan Hula na podium konkursu Pucharu Kontynentalnego.

Czy Polak stanie na podium niedzielnego konkursu Pucharu Świata 2019/2020 w Tauplitz/Bad Mitterndorf?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty

Komentarze (3):

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×