Magiczna granica 250 metrów przekroczona! Tak bito rekord Polski w długości lotu
251,5 metra Kamila Stocha to nowy rekord Polski w długości lotu narciarskiego i jeden z najlepszych wyników w historii tej dyscypliny. Jak nasz krajowy rekord zmieniał się na przestrzeni lat? Kto i kiedy go ustanawiał? Zapraszamy do lektury.
Zaczęło się od... 14 metrów. Pierwsze skoki, pierwsze rekordy
Pierwszym polskim centrum skoków narciarskich był Lwów, a pierwszym rekordzistą rodowity lwowiak Leszek Pawłowski. W 1920 roku, w czasie pierwszych mistrzostw Polski w Zakopanem, uzyskał 14 metrów.
Trzy lata później Aleksander Rozmus, z Zakopanego właśnie, jako pierwszy przekroczył 30 metrów, a dokonał tego w Jaworzynce. Ten sam zawodnik na igrzyskach olimpijskich w Sankt Moritz w 1928 roku osiągnął 56,5 metra.
Lata 30. to czas legendarnego Stanisława Marusarza. "Dziadek" jako pierwszy Polak przekroczył 70, 80 i 90 metrów. W 1935 roku stoczył w Planicy pasjonujący pojedynek na odległości z Norwegiem Reidarem Andersenem. Wynikiem 95 metrów (według niektórych źródeł 97) ustanowił rekord świata, który jego rywal poprawił na 99 metrów.
Marusarz tego dnia oddał o dwa skoki więcej, we znaki dawała mu się też kontuzja, jakiej doznał w czasie treningu do konkurencji alpejskich. I dlatego na ten wynik nie był już w stanie Andersenowi odpowiedzieć.
Kibicuj polskim skoczkom w Pilocie WP (link sponsorowany)
-
Ksawery Darnowski Zgłoś komentarzwalczył ... bo przecież ma rekord, wprawdzie podparty ale jednak (Kraft też swój rekord podparł).
-
Krzysiek Qaz Zgłoś komentarzAle czy rekord podparty to rekord?
-
lunch Zgłoś komentarzTe rekordy są dziś nieco niemiarodajne, z uwagi na zmiany belek. Kto wie, może Wellinger poleciałby jeszcze dalej, ale mu obniżyli.
-
Monika Homińska Zgłoś komentarzsuper Stoch powrócił;]