Norwegowie najlepsi w sztafecie mieszanej, historyczne złoto Ole Einara Bjoerndalena!

Norwegia zwyciężyła w biathlonowej sztafecie mieszanej. Wydarzeniem był przede wszystkim start Ole Einara Bjoerndalena, który dzięki złotemu medalowi wyszedł na prowadzenie klasyfikacji wszech czasów!
Daniel Ludwiński

Na pierwszych dwóch zmianach w norweskim zespole wystąpiły Tora Berger i Tiril Eckhoff, a następnie przyszedł czas na Ole Einara Bjoerndalena. 40-latek spisał się znakomicie, strzelał błyskawicznie i celnie, i jeszcze bardziej powiększył norweską przewagę. Biegnący na czwartej zmianie Emil Hegle Svendsen postawił już tylko kropkę nad "i", a następnie finiszował jako pierwszy.

Ole Einar Bjoerndalen zdobył tym samym drugie olimpijskie złoto w Soczi, a ósme w karierze. W jego dorobku są także cztery medale srebrne i jeden brązowy. Ten dorobek pozwolił mu objąć prowadzenie w klasyfikacji wszech czasów jeśli chodzi o listę multimedalistów na zimowych igrzyskach olimpijskich! Dotychczasowy lider, Bjoern Daehlie, ma na koncie osiem złotych i cztery srebrne medale. Bjoerndalen wyprzedza go więc dzięki posiadanemu brązowemu medalowi. Biathlonista z trzynastoma olimpijskimi "krążkami" także dzierży samodzielny rekord na zimowych igrzyskach.

Za plecami Norwegów finiszowali Czesi, którzy bez większych problemów zdobyli srebrne medale. Na trzecim miejscu uplasowali się Włosi.

Reprezentacja Polski do półmetka spisywała się znakomicie. Krystyna Pałka i Magdalena Gwizdoń dobrze biegły, dobrze strzelały, i chwilami nasz zespół był nawet w czołowej trójce. Nasi panowie zaprezentowali się już znacznie gorzej - Łukasz Szczurek i Krzysztof Pływaczyk spadli do drugiej dziesiątki. Ostatecznie skończyło się na czternastym miejscu, choć strzelaliśmy bardzo dobrze - pod tym względem Polska miała drugi wynik.