Mistrzostwa świata w ping pongu wyłącznie w Sportklubie

Po raz szósty w historii londyńska Alexandra Palace gości specjalistów od gry w ping ponga walczących o medale światowego czempionatu. Cały turniej premierowo w najbliższy poniedziałek i wtorek w Sportklubie.

Jacek Żytnicki
MŚ w ping pongu Facebook / MŚ w ping pongu

Londyn po raz szósty jest gospodarzem turnieju o MŚ, sam czempionat odbywa się jednak po raz siódmy, pierwsza edycja – w 2011 roku – zorganizowana została bowiem w Las Vegas. Zwyciężył w niej Maxim Shmyrev. Rosjanin także w dwóch kolejnych sezonach wznosił do góry końcowe trofeum, a ponieważ dodatkowo w 2016 roku dotarł też do finału imprezy, jest obecnie najbardziej utytułowanym zawodnikiem w historii MŚ.

Wywalczonego przed rokiem tytułu broni Yan Weihao. Chińczyk w decydującym spotkaniu relatywnie pewnie pokonał 3:1 Alexandra Flemminga z Niemiec. Obaj zawodnicy w tegorocznej edycji imprezy rozstawieni są z dwoma najwyższymi numerami. Kolejne miejsca na tej liście zajmują Słowak Lubomir Pistej, Hiszpan Marc Duran oraz Anglik Andrew Baggaley – dwukrotny triumfator tych zawodów, z 2015 i 2016 roku.

W tym roku w Londynie wystąpi czterech reprezentantów Polski: Przemysław Sałaciński, Filip Młynarski, Filip Szymański i Artur Białek. Jaki wynik uda im się osiągnąć w tych prestiżowych zawodach? Łączna pula nagród w mistrzostwach wynosi 100 tysięcy dolarów. Zwycięzca otrzyma z tej puli czek na 20 tysięcy, finalista będzie musiał zadowolić się połową tej kwoty, a półfinaliści wzbogacą swoje konto o 5 tysięcy dolarów. Cały turniej w poniedziałek i wtorek od 19.15 wyłącznie w Sportklubie.

Ping pong to dyscyplina bardzo zbliżona do tenisa stołowego. Gra się na stole o takich samych wymiarach z siatką zawieszoną dokładnie na takiej samej wysokości. Inne są jednak rakietki, te w ping pongu mają okładzinę wykonaną z bardzo cienkiego papieru ściernego i zawsze są w kolorze niebieskim. Zabieg ten ma wyrównać szanse zawodników tak, aby to od ich umiejętności, a nie możliwości sprzętowych, w największej mierze zależał wynik rywalizacji.

W odróżnieniu od tenisa stołowego nieco inne są również zasady punktacji. Rywalizacja toczy się do dwóch wygranych setów, a każda partia do 15 zwycięskich punktów. Nie obowiązuje przy tym gra na przewagi, czyli przy remisie 14:14 cały set zwycięża zawodnik, który jako pierwszy zdobędzie kolejny punkt. Novum jest również zasada tzw. double point – zawodnik, mając na koncie mniej niż 12 punktów, może raz w secie poprosić o możliwość skorzystania ze specjalnego zagrania. Otrzymuje wówczas białą piłeczkę (standardowo gra się piłeczką pomarańczową) i jeśli wygra zagranie, dostaje dwa punkty. W przypadku przegrania, jego rywalowi dolicza się jeden punkt.