KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Wielkie ściganie na afrykańskiej ziemi, czyli czas na Cape Epic

Blisko 700 kilometrów ścigania, osiem dni rywalizacji i mordercza walka z afrykańskim lądem. Cape Epic to wyścig często określany mianem „Tour de France kolarstwa górskiego”. Relacje z Południowej Afryki przez cały tydzień w Sportklubie.

Jacek Żytnicki
Jacek Żytnicki
Cape Epic Facebook / Cape Epic

Cape Epic to wyścig nietypowy. Po pierwsze, odbywa się poza kategoriami nakreślonymi przez UCI, jest jednak przez kolarską centralę uznawany i ma w niej należne sobie miejsce. Po drugie zaś rywalizacja odbywa się w nim nie indywidualnie, ani drużynowo, ale w parach. Zwycięża duet, który po zsumowaniu wszystkich czasów etapów najszybciej pokona całą trasę.

Jeśli dodać do tego, że zmagania odbywają się w bardzo trudnym terenie, a zawodnicy niemal na każdym kilometrze mierzą się z niezwykle techniczną i wymagającą trasą, jawi nam się obraz jednego z najniebezpieczniejszych, ale i najbardziej prestiżowych wyścigów w kolarstwie górskim na świecie. Tegoroczna edycja liczy dokładnie 658 kilometrów, z których ponad 100 to ciągła wspinaczka. W sumie kolarze będą mieli do pokonania w pionie ponad 13,5 kilometrów. Z takim wyzwaniem poradzą sobie tylko najlepsi. Którzy z nich miną linię mety jako pierwsi?

Wywalczonego przed rokiem tytułu bronią Nino Schurter i Matthias Stirnemann z teamu Scott-SRAM, którzy zwyciężyli w rywalizacji mężczyzn. Wśród kobiet w Cape Epic 2017 równych sobie nie miały Esther Süss i Jennie Stenerhag z Meerendal CBC.

W tegorocznej edycji wystartowało trzech Polaków, dwóch z nich już wycofało się z rywalizacji: Michał Łomnicki i Piotr Bedla. Po afrykańskich bezdrożach wciąż jedzie Waldek Wąsowicz, który wspólnie z Paulem Jatho z RPA tworzy team PKF Octagon / Uniterm. 39-latek znad Wisły walczy o drugi w karierze dojazd do mety Cape Epic, poprzednio sztuka ta udała mu się w 2013 roku.

Relacje z Cape Epic od poniedziałku do piątku (19-23 marca) o godz. 11.00 w Sportklubie. W sobotę o godz. 8.45, a w niedzielę – w ostatnim dniu zmagań – transmisja prosto z RPA o godz. 9.30.

ZOBACZ WIDEO: Ogromne problemy Barcelony w Burgos
Czy Waldek Wąsowicz dojedzie do mety Cape Epic 2018

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Sportklub
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×