KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Żyła ze skromnej renty, przegrała z ciężką chorobą. Nie żyje wybitna polska sportsmenka

Jagoda Polasik trzy razy zdobyła złoto na igrzyskach paraolimpijskich. Od dawna zmagała się z nowotworem, ale w tej walce rak okazał się silniejszy.

 Redakcja
Redakcja
Newspix / Agencja Przegląd Sportowy

Polska od dawna może się pochwalić dobrymi szermierzami, także wśród niepełnosprawnych sportowców. Jedną ze sportsmenek była Jagoda Polasik, która w szermierce na wózkach została legendą.

Nasza sportsmenka ma na koncie wiele sukcesów. W Pucharze Świata zdobyła siedemnaście medali, a na mistrzostwach świata dziesięć "krążków". Najgłośniej jednak było o jej sukcesach na igrzyskach paraolimpijskich.

Pierwszy medal zdobyła w Atlancie, gdy w 1996 roku sięgnęła po srebro w szpadzie. Cztery lata później w Sydney zachwyciła świat, zdobywając trzy złote medale (szpada indywidualnie i drużynowo oraz floret drużynowo). Na kolejnych igrzyskach w Atenach dołożyła do kolekcji brąz (floret drużynowo).

Polasik chorowała od dziecka. W wieku dwóch lat wirus zaatakował rdzeń kręgowy i straciła czucie w nogach. Wkrótce zmarł jej ojciec, potem matka. Zakochała się w szermierce, której poświęciła się w całości.

W ostatnich latach nie mogła pozwolić sobie na spokojne życie. Żyła z renty w wysokości 800 złotych. Trzy lata temu otrzymała kolejny cios - dowiedziała się, że ma raka jelita grubego.

Mistrzyni paraolimpijska walczyła z chorobą, poddała się chemioterapii, ale ostatecznie przegrała z nowotworem. Zmarła w Poznaniu.

Opracował CYK

Polub SportowyBar na Facebooku
Zgłoś błąd
Inf. własna/Bumerangmedia.com
Komentarze (6)
 • HugoFrugo Zgłoś komentarz
  Ledwo 60 lat... :( Ponoć średnia dożywanego wieku się zwiększa, a non stop czytamy, że Ten na raka, Ta na raka... :( Czy już nie można spokojnie umrzeć ze starości? We śnie? Całe
  Czytaj całość
  życie się męczymy i żeby umrzeć też trzeba tyle wycierpieć? Może dawniej ludzie tak samo umierali, tylko nie znaliśmy przyczyn, a teraz przerażające widmo wszelakiego nowotworu. Pani Jagoda już nie musi cierpieć, a jej osoba i dorobek niech zostaną docenione i zapamiętane.
  • Milena_Hoffenheim Zgłoś komentarz
   Spoczywaj Jagodą w pokoju
   • Fan. Zgłoś komentarz
    Spieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą . Ps. Zofia Nałkowska .
    • oli Zgłoś komentarz
     Panie świeć nad jej duszą. A redaktorom SF polecam nie wykorzystywanie takich przypadków do nabijania wejść na stronę. Ta Pani nie żyła ze skromnej renty - miała 50 lat - a od 40 roku
     Czytaj całość
     życia medalistom olimpijskim zarówno olimpiad jak i paraolimpiad przysługuje emerytura olimpijska. Polecam sprawdzić zanim coś się napisze
     • Alfer 2015 Zgłoś komentarz
      Byli filmowi ludzie z marmuru i żelaza... a wraz z nami żyła kobieta twardsza od filmowych bohaterów...z głębokim żalem przyjmuję wiadomość o odejściu tak wybitnej, również w poza
      Czytaj całość
      sportowym wymiarze, osoby. Nie sądzę jednak , że p. Jagoda cokolwiek przegrała (walkę z rakiem)To było życie heroiczne... Jeżeli szukać człowieka do którego można by odnieść słowa "nie wszystek umrę", to pani Jagoda pasuje tu idealnie...odeszła w sensie fizycznym - pamięć pozostanie. Długo pozostanie w dobrej pamięci. RIP.
      • Jacek Malinowski Zgłoś komentarz
       Cześć Jej pamięci. Spoczywaj w spokoju!!! [*][*][*][*]
       Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
       ×
       Sport na ×