Ostatnie miesiące były bardzo trudne dla Szymona Kołeckiego. Dwukrotny medalista olimpijski zrezygnował z funkcji prezesa Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów. To za jego kadencji wybuchła wielka afera dopingowa w tej dyscyplinie sportu.
Podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro całą Polską wstrząsnęły wpadki dwóch czołowych sztangistów. Najpierw było głośno o Tomaszu Zielińskim, a niedługo potem doping wykryto u jego brata, złotego medalisty z igrzysk w Londynie, Adriana.
Kołecki do dzisiaj żyje tamtymi wydarzeniami. Z jednej strony podkreśla, że nie chce bronić braci Zielińskich, a z drugiej wierzy, że mogli przyjąć zabronione środki nieświadomie. W rozmowie z weszlo.com przyznał jednak, że przed igrzyskami w Rio nie podobało mu się, że sztangiści nie chcieli trenować z kadrą. Woleli ze swoim trenerem przygotowywać się do igrzysk.
- Z oboma się widziałem po igrzyskach. Tomka spytałem, czy ma mój numer telefonu, bo jeśli tak, to zawsze może zadzwonić, a nie pajacować przed kamerami. Rozmowa była krótka, Tomek jest mi dość obojętny. Adrianowi życzę bardzo dobrze. Trudno mi uwierzyć, że z pełną determinacją przygotowywał się do igrzysk w ten, a nie inny sposób - tak Kołecki podsumowuje wątek braci Zielińskich, apelując jednocześnie o powstrzymanie się z osądami do momentu, aż zapadnie ostateczna decyzja w ich sprawie.
Były prezes PZPC mówi za to wprost, jak powinno się postępować z koksiarzami, którym udowodniono winę. Przedstawia swoją propozycję. Kołecki jest zdania, że najskuteczniejsze będzie nie tylko dyskwalifikowanie sportowców-oszustów, ale także uderzanie ich po kieszeni. W bezwzględny sposób, nawet przy pomocy komornika.
- Jak powinno się walczyć z koksiarzami? Nakładając wysokie kary. Nie takie, które zapłacisz dobrowolnie, tylko takie, które z ciebie ściągnie komornik. Bez litości. Osoba przyłapana na świadomym stosowaniu dopingu powinna zapłacić co najmniej równowartość półrocznych zarobków. Co najmniej! To by była poważna groźba. Wyobraźmy sobie zawodnika, który wpada na koksie i dostaje dożywotnią dyskwalifikację. Dziś on znika ze środowiska, a tak musiałby jeszcze zapłacić, powiedzmy 50 tysięcy złotych - wyjaśnia.
Co ciekawe, dzięki dopingowej wpadce rywala 35-letni Kołecki został kilkanaście dni temu... mistrzem olimpijskim. W 2008 roku na igrzyskach w Pekinie był drugi, ale po latach okazało się, że najlepszy wówczas Ilja Iljin stosował doping. Najbardziej zaskakujący jest w tym fakt, że Kazach to przyjaciel Kołeckiego. Dlatego sytuacja jest bardzo niezręczna.
- Często rozmawiamy, czasem się spotykamy. Ale o tym (wpadce dopingowej Kazacha - przyp. red.) nie rozmawialiśmy, bo nie wiem, co mu powiedzieć. Nie w tym sensie, że mam do niego pretensje. Nic z tych rzeczy, nigdy nie miałem złudzeń i wiedziałem, jak się przygotowują zawodnicy ze Wschodu, z kim walczę i na jakich zasadach. Jako koledze jest mi przykro, że może stracić swój dorobek. Ale zależy mi na tym medalu, całe życie o niego walczyłem…
ZOBACZ WIDEO #dziejesiewsporcie: Caster Semenya wzięła ślub. Z wieloletnią partnerką