WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Zamordował matkę. Twierdził, że współpracował z nazistami. Pokręcone losy świetnego szachisty

Wszystko w jego życiu było podejrzane - od daty urodzin, przez wojenną przeszłość, małżeństwo z gwiazdą Hollywood i szachowe rankingi. Życiorys Claude'a Bloodgooda to idealny materiał na scenariusz filmowy.
Krzysztof Gieszczyk
Krzysztof Gieszczyk
Facebook

Urodził się jako Klaus Frizzel Bluttgutt w 1937 roku, ale w historii zapisał się pod innym nazwiskiem. W szachy nauczył go grać ojciec. Chłopiec miał wówczas sześć lat. Brylował w szkole szachowej w Hampton Roads w stanie Wirginia, gdzie pod koniec 1950 roku notował elo (ranking szachowy) na poziomie 1956, czyli dość wysoki.

Claude Bloodgood robił postępy w karierze szachowej, ale równocześnie popadał w konflikty z prawem. Na początku 1960 roku został dwukrotnie aresztowany za włamanie i fałszowanie dokumentów. Osadzony w 1962 roku, spędził kilka lat w więzieniu.

W 1969 roku, dziewięć dni po wyjściu na wolność, zamordował własną matkę. Powodem była podobno kłótnia o pieniądze. Uderzył kobietę tępym narzędziem, ciało zawinął w dywan i wywiózł na bagna. Zwłoki odkryto po kilku miesiącach.

Bloodgood początkowo nie przyznawał się do winy, zrobił to dopiero po dwóch miesiącach. Przysięgli potrzebowali jedynie 45 minut, aby w 1970 roku skazać go na karę śmierci. Ostatecznie wyrok zamieniono mu na dożywocie, bowiem Sąd Najwyższy w 1972 roku zawiesił wykonywanie kary śmierci.

Kłopot z więźniem

W więzieniu poświęcił się całkowicie grze w szachy. Napisał m.in. trzy poradniki. Grał z innymi osadzonymi w więzieniu Powhatan, a także korespondencyjnie - z więźniami na cały świecie. Jedna partia trwała przeważnie około 7-8 miesięcy. Sam uczył innych podstaw szachowych.

Według jego przeciwników - zmuszał współwięźniów do porażek, bo miał za kratkami mocną pozycję. Tym samym Bloodgood piął się w szachowej hierarchii. W 1996 roku jego ranking wynosił już 2702, co oznaczało poziom arcymistrza. Wyższy w USA miał wtedy tylko Gata Kamsky - szachista pochodzący z ZSRR, który o tytuł mistrza świata grał z Anatolijem Karpowem, jedną z legend tej dyscypliny. Dla porównania - najwyższy ranking w historii należy do mistrza świata, Magnusa Carlsena. W 2014 roku osiągnął 2882. A Norweg to przecież "Messi szachów".

Nie da się ocenić, czy zarzuty o oszustwo mają mocne podstawy. W amerykańskiej prasie ukazały się artykuły, w których autorzy oskarżali Bloodgooda o sztuczne "pompowanie" osiągnięć. On sam odrzucał oskarżenia. Twierdził, że wszystkie partie były monitorowane, a wygrywał, bo był najlepszym zawodnikiem w systemie penitencjarnym na świecie. Dla skazanego była to jedyna rozrywka i okazja do wyjazdów co jakiś czas na turnieje szachowe poza więzienne mury.

Problem zaczął się, kiedy pod koniec lat dziewięćdziesiątych Bloodgood wystąpił do Amerykańskiej Federacji Szachowej (USCF) z prośbą o występ w mistrzostwach USA. Wcześniej USCF patrzyła przez palce na ranking skazanego, bo póki sprawa dotyczyła rozgrywek za kratkami, nikt się tym nie przejmował. Wysoki ranking elo mordercy pozwalał mu jednak ubiegać się o miejsce wśród 16 najlepszych zawodników w kraju.

Dochodzenie USCF wykazało, że rankingiem osiąganym przez skazanego łatwo manipulować. Uznano, że nie ma niezbitych dowodów na jego znakomite osiągnięcia szachowe i ostatecznie Bloodgood nie dostał zgody na udział w turnieju.

Znajomy Himmlera

W 1974 r. podjął próbę ucieczki. Dostali razem ze współwięźniem (Lewis Capleaner - skazany na dożywocie za zamordowanie kobiety) przepustki na tydzień, bo mieli wystąpić na turnieju szachowym. Na zawodach wspólnie obezwładnili pilnującego ich strażnika (według innej wersji go przekupili), potem ukradli mu klucze i uciekli. Bloodgood planował prawdopodobnie wyjechać do Europy, ale poszukiwania uciekinierów zakończyły się powodzeniem. Po tygodniu Claude znowu wrócił za kratki.

NA DRUGIEJ STRONIE DOWIESZ SIĘ, SKĄD POJAWIŁA SIĘ LEGENDA U-BOOTA I INFORMACJA O POŚLUBIENIU GWIAZDY HOLLYWOOD

Czy wierzysz w to, że amerykański szachista był szpiegiem Abwehry?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportowyBar na Facebooku
Zgłoś błąd
ESPN, Guardian

Komentarze (1):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • Wiesiek23 1
  I to jest artykul ktory w/g debili z WP kwalifikuje sie do zamieszczenia w dziale sportowym...dno dno i sami idioci...Lepiej zamiesccie to w FAKCIE albo SUPEREXPRESIE
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (1)
Pokaż więcej komentarzy (1)
Pokaż więcej komentarzy (1)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×