Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Wzruszające spotkanie na lotnisku. Wicemistrz olimpijski po pół roku zobaczył rodzinę

Etiopski maratończyk Feyisa Lilesa nie chciał wracać do ojczyzny po zdobyciu srebrnego medalu w Rio de Janeiro, ponieważ bał się, że zostanie zabity lub wsadzony do więzienia. 27-latek wyjechał do USA i dopiero teraz zobaczył się z rodziną.
Przemek Sibera
Przemek Sibera
Fot. Buda Mendes/Getty Images

Feyisa Lilesa przekraczając metę olimpijskiego maratonu, uniósł ręce, a następnie je skrzyżował w geście protestu przeciwko dyktatorskim działaniom etiopskiego rządu. - Oni mordują ludzi z regionu Oromo, zabierają ich ziemię oraz środki do życia. Boje się tam wrócić, bo i ja mogę zostać zabity lub wsadzony do więzienia - nie ukrywał w wywiadach.

Etiopski rząd próbował namówić go do powrotu, ale sportowiec nie dał się przekonać. Po trzech tygodniach pobytu w Brazylii dostał wizę pracowniczą i wyjechał do USA. Przez ostatnie pięć miesięcy mieszkał w Flagstaff w stanie Arizona, gdzie trenował, a z rodziną kontaktował się jedynie przez internet.

We wtorek (14.02.2017) na lotnisku w Miami Lilesa zobaczył żonę i dwójkę dzieci - córkę Soko oraz syna Sorę - po raz pierwszy od ponad pół roku. Oni również dostali niedawno wizy i w końcu mogą legalnie mieszkać w Stanach.

- Chciałbym podziękować Bogu za to, że moja rodzina jest znowu razem. Jestem także wdzięczny pracownikom konsulatu USA, którzy stacjonują w ambasadzie w Etiopii oraz moim najbliższym za cierpliwość i zrozumienie przez te sześć miesięcy mojej absencji - powiedział dziennikarzom.

Lekkoatleta był szczęśliwy, ale nie do końca.

- Nigdy nie myślałem, że będę mieszkał poza swoim krajem, z dala od swoich rodaków, którzy nauczyli mnie miłości, szacunku, historii oraz odwagi. Niestety etiopski rząd wciąż nęka ludność z regionu Oromo. Aby to zakończyć, będę dzwonił do rządu USA oraz innych instytucji międzynarodowych i próbował prosić o pomoc - dodał 27-latek.

Lilesa w kwietniu planuje wystartować w słynnym londyńskim maratonie. W styczniu pokazał, że nie przypadkowo zdobył srebro w Rio, gdy z czasem 1:01:14 zajął drugie miejsce na półmaratonie w Houston. Miesiąc wcześniej Etiopczyk był czwarty w maratonie na Honolulu.

Zobacz zdjęcia z jego spotkania z rodziną.

Czy na miejscu Feyisy Lilesy też nie wracałbyś do Etiopii?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportowyBar na Facebooku
inf. własna/bbc.com
Zgłoś błąd
Komentarze (1):
 • yes Zgłoś komentarz
  Zapowiadano, że Koreańczycy z północy będą mieli kłopoty z innych przyczyn - jak potoczyły się losy tych, którzy nie wypełnili zadań w Rio?.