Roman Abramowicz przy nich to "płotka". Zobacz najbogatszych ludzi w piłce

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Numer 1 klubowej piłki nożnej swoją przygodę z biznesem zaczynał od szycia szlafroków w garażu. Edukację zakończył w wieku 14 lat.

W tym artykule dowiesz się o:

1
/ 11
Fot. PAP/EPA/TOM HEVEZI
Fot. PAP/EPA/TOM HEVEZI

Nie golf, nie tenis ziemny, a właśnie piłka nożna. Na świecie nie brakuje bogaczy, którzy część swoich pieniędzy inwestują w futbol.

Najbardziej znanym przedsiębiorcą, który został właścicielem drużyny piłkarskiej, jest z pewnością Rosjanin Roman Abramowicz. Majątek sternika londyńskiej Chelsea szacuje się na poziomie ponad 5 mld funtów, ale kwota ta nie robi żadnego wrażenia przy prawdziwych gigantach piłki klubowej.

Najbogatsi ludzie futbolu mogą pochwalić się fortuną sięgającą dwudziestu, trzydziestu, a nawet pięćdziesięciu miliardów funtów. Na kolejnych stronach poznacie dziesięciu najbogatszych właścicieli zespołów piłkarskich.

2
/ 11
GLYN KIRK / AFP
GLYN KIRK / AFP

Roman Abramowicz (Chelsea Londyn), majątek - 5,3 mld funtów

49-letni oligarcha z Rosji jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych bogaczy w światowym futbolu. Chelsea kupił w 2003 roku i od tego czasu mieszka w Londynie. W ciągu pierwszych dwóch lat jako właściciel "The Blues" zainwestował w angielski klub duże pieniądze. Efekt był piorunujący. Stołeczna drużyna stała się jednym z najlepszych zespołów piłkarskich w Europie.

W przeszłości Abramowicz sponsorował też inne kluby, m.in. CSKA Moskwa i Szachtar Donieck. Był również właścicielem obiektu sportowo-widowiskowego - Arena Omsk.

Dziś na Stamford Bridge krąży anegdota, której bohaterem jest miliarder z Saratowa. Otóż Abramowicz pojawił się w londyńskim klubie znikąd. Kiedy pracownicy Chelsea szukali o nim informacji w internecie, niczego nie mogli znaleźć. - Nikt o nim nic nie wiedział. W pewnej chwili myśleliśmy, że jesteśmy w ukrytej kamerze - miał wówczas powiedział Trevor Birch, były dyrektor wykonawczy "The Blues".

3
/ 11
Fot. FRANCK FIFE / AFP
Fot. FRANCK FIFE / AFP

Dmitry Rybolovlev (AS Monaco) - 5,82 mld funtów

Rosyjski miliarder kupił pakiet kontrolny akcji francuskiego klubu pod koniec 2011 roku. Monaco - po spadku z Ligue 1 - spisywało się wówczas fatalnie w rozgrywkach na zapleczu Ekstraklasy.

Rybolovlev obiecał wtedy kibicom, że zainwestuje w klub 100 mln euro. W maju 2013 roku AS Monaco świętowało powrót do Ligue 1, a przedsiębiorca z Permu stał się pupilem fanów ze Stade Louis II.

Sytuacja zmieniła się w 2014 roku, kiedy portfel Rybolovleva został znacząco uszczuplony. Rozwód z żoną kosztował go połowę majątku, czyli ok. 3 mld funtów oraz kilka nieruchomości w Szwajcarii. Od tamtego czasu właściciel AS Monaco przestał inwestować w klub duże pieniądze.

4
/ 11
Fot. JUNGE HEIKO / SCANPIX NORWAY / AFP
Fot. JUNGE HEIKO / SCANPIX NORWAY / AFP

John Fredriksen (Valerenga Oslo) - 6,57 mld funtów

72-letni miliarder osiągnął swój niebotyczny majątek na tankowcach i transporcie morskim. Urodził się w Norwegii, ale porzucił obywatelstwo tego kraju i obecnie ma cypryjski paszport.

Mieszka na stałe w Londynie. Fredriksen jest też właścicielem kilku posiadłości w Europie, m.in. w Hiszpanii, Anglii, Norwegii i na Cyprze. Oczkiem w głowie 72-latka jest klub Valerenga Oslo, grający w najwyższej klasie rozgrywkowej w Norwegii.

5
/ 11
FOT: WENN/NEWSPIX.PL
FOT: WENN/NEWSPIX.PL

Philip Anschutz (LA Galaxy) - 8,08 mld funtów

76-letni biznesmen z Russel (Kansas) jest wielkim miłośnikiem sportu. Anschutz był jednym z organizatorów rozgrywek Major League Soccer.

Ma udziały w wielu klubach piłkarskich - Los Angeles Galaxy, Chicago Fire, Houston Dynamo, San Jose Earthquakes i New York/New Jersey Metro Stars.

Miliarder mieszkający w Denver (Colorado) inwestuje również w hokej na lodzie (Los Angeles Kings) i koszykówkę (Los Angeles Lakers).

6
/ 11
PETER RIGAUD / AFP
PETER RIGAUD / AFP

Dietrich Mateschitz (RB Leipzig/Red Bull Salzburg/New York Red Bulls) - 8,48 mld funtów

Austriacki miliarder (72 lata) jest jednym z założycieli przedsiębiorstwa Red Bull GmbH (powstało w 1984 roku) oraz właścicielem dwóch zespołów Formuły 1 - Red Bull Racing i Scuderia Toro Rosso.

W 2004 roku Mateschitz kupił zespół Jaguar Racing, który przekształcił w Red Bull Racing. Rok później został właścicielem włoskiego Minardi (obecnie Scuderia Toro Rosso).

12 lat temu absolwent Wyższej Szkoły Handlu Światowego w Wiedniu kupił też drużynę piłkarską SV Austria Salzburg (potem Red Bull Salzburg) oraz zespół z Major League Soccer - Red Bull New York.

7
/ 11
FOT. WENN.com / NEWSPIX.PL
FOT. WENN.com / NEWSPIX.PL

Francois-Henri Pinault (Stade Rennais) - 9,45 mld funtów

Jeden z najbogatszych ludzi we Francji jest właścicielem kilkunastu najbardziej luksusowych marek odzieżowych na świecie (m.in. Gucci, Puma, Sergio Rossi i Stella McCartney).

54-latek z Rennes dużą część swojego majątku przeznacza na cele charytatywne, głównie na działalność fundacji "Chime For Change", którą prowadzi jego małżonka - Salma Hayek.

Pinault kocha sport, a w szczególności piłkę nożną. Jest właścicielem Stade Rennais występującego w rozgrywkach Ligue 1, w którym gra napastnik reprezentacji Polski Kamil Grosicki.

8
/ 11
EZRA SHAW / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / AFP
EZRA SHAW / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / AFP

Paul Allen (Seattle Sounders) - 12,12 mld funtów

Amerykański przedsiębiorca oraz filantrop znany jest z tego, że razem ze swoim kolegą z ławki szkolnej - Billem Gatesem - założyli korporację Microsoft.

Na początku tego stulecia został właścicielem klubu NBA Portland Trail Blazers, zespołu futbolu amerykańskiego klubu Seattle Seahawks oraz hali sportowej Rose Garden Arena w Portland.

63-letni biznesmen jest też współwłaścicielem Seattle Sounders z Major League Soccer.

9
/ 11
ANDREW YATES / AFP
ANDREW YATES / AFP

Szejk Mansour bin Zayed Al Nahyan (Manchester City/New York City) - 20 mld funtów

Książę Abu Zabi i właściciel Manchester City jest aktualnie najbogatszą osobistością w brytyjskim futbolu. W młodości miliarder sam dużo grał w piłkę nożną, by później zaangażować się w prowadzenie klubu Al Jazeera Abu Dhabi.

- Jak każdy kibic futbolu kocham tę dyscyplinę. Z wielu powodów, nie tylko dla uczucia, jakie niesie ze sobą sukces - przyznał w wywiadzie dla oficjalnej strony Man City.

Wielką pasją szejka Mansoura są też wyścigi konne. Do swoich największych osiągnięć w tym sporcie zalicza zwycięstwo jego koni w kilku długodystansowych wyścigach przez pustynię.

10
/ 11
Fot. LOOK/NEWSPIX.PL
Fot. LOOK/NEWSPIX.PL

Carlos Slim Helu (Real Oviedo) - 34,2 mld funtów

76-letni biznesmen z Meksyku jest wielkim pasjonatem futbolu. W sierpniu 2012 magnat telekomunikacyjny nabył 30 procent udziałów w przedsiębiorstwie Grupo Pachuca, zostając współwłaścicielem dwóch meksykańskich klubów piłkarskich - CF Pachuca i Club Leon.

Kilka miesięcy później wykupił 33 procent akcji hiszpańskiego trzecioligowca Real Oviedo. Jest też udziałowcem w meksykańskim klubie Mineros de Zacatecas (poprzednio Estudiantes Tecos ). Syn emigrantów z Libanu słynie z organizowania licznych akcji charytatywnych.

11
/ 11
MIGUEL RIOPA / AFP
MIGUEL RIOPA / AFP

Amancio Ortega Gaona (Deportivo La Coruna) - 48 mld funtów

Historia właściciela klubu La Liga nadaje się na ekranizację. Syn kolejarza zakończył edukację w wieku 14 lat. Trzy lata później rozpoczął pracę w małym sklepie odzieżowym.

Przygodę z biznesem zaczynał od szycia szlafroków w garażu w La Corunie. W 1975 roku otworzył swój pierwszy sklep "ZARA", który dał początek międzynarodowej sieci sklepów tej marki.

Dziś 80-letni przedsiębiorca z Hiszpanii - według najnowszego rankingu magazynu Forbes - jest najbogatszym Europejczykiem i drugim najbogatszym człowiekiem na świecie.

Opracował PB

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (0)