Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Mistrzostwa zmienne są - garść historii MPPK

Rozgrywki o Mistrzostwo Polski Par Klubowych wprowadzone zostały do kalendarza PZM w roku 1973. Początkowo jednak ich nazwa brzmiała Mistrzostwa Polski na żużlu Par Klubowych i nie miała nic wspólnego z obecną formułą rozgrywania Mistrzostw.
Jakub Michalski
Jakub Michalski

Pierwotnie, mistrzostwa były przeprowadzane oddzielnie dla zespołów I i II ligi. Odbywało się to na zasadzie rozegrania dwóch biegów bezpośrednio po spotkaniu ligowym, w których startowali dwaj z trzech zawodników wytypowanych przed sezonem przez klub. Każda para spotykała się ze sobą w sumie czterokrotnie, po dwa razy na torze gospodarza meczu ligowego. O końcowej klasyfikacji mistrzostw decydowała suma punktów biegowych zdobytych w każdym z wyścigów zaliczanych do tych rozgrywek.

Ten system rozgrywek został zmieniony w roku następnym. Dwa wyścigi rozgrywane po każdym meczu ligowym były zaledwie eliminacją do finałów MPPK zarówno pierwszej jak i drugiej ligi. Tym razem zawodników do każdego z biegów eliminacyjnych można było typować nie przed sezonem jak poprzednio, a tuż po danym meczu. Po zakończonym sezonie, siedem najlepszych ekip startowało w zawodach finałowych obu lig. W praktyce zatem do finałowego turnieju nie awansował zaledwie jeden zespół, gdyż zarówno pierwsza liga jak i druga liczyły wówczas po osiem zespołów. Gospodarzem pierwszego pierwszoligowego finału była Bydgoszczy natomiast druga liga rywalizowała w Ostrowie.

Zasady przyjęte w roku 1974 obowiązywały także i w 1975. Problem jednak był z systemem eliminacji, gdyż zbyt często zawody były nie dokańczane z powodu na przykład złych warunków pogodowych, co uniemożliwiało rozegranie wyścigu MPPK. Rok później wprowadzono zatem modyfikację mistrzostw. Zrezygnowano z rozgrywania oddzielnych finałów dla I i II ligi. Wprowadzono turnieje eliminacyjne, które przybierały różną formę. W niektórych latach rozgrywano wstępne eliminacje dla zespołów II ligi, później półfinały i finały innym razem odbywały się eliminacje jednostopniowe. W niektórych latach organizatorzy finałów musieli startować w eliminacjach tak jak inne zespoły, w innych mieli zapewnione od razu miejsce w turnieju finałowym.

Zmieniano również liczby zespołów startujących w finałach jak i tabele biegów. W latach 1979 - 1980 i 1990 - 1991 w finałach MPPK rywalizowało po sześć par. W latach 1975 - 1978, 1981 - 1985 i od 1992 roku w finałach występowało po siedem ekip startujących według tabeli dwudziestojednobiegowej. W latach 1986 - 1989 rozgrywano finały z udziałem dziewięciu zespołów, a w każdym biegu rywalizowało po dwóch zawodników z trzech ekip. Mimo, iż zawody sześcioosobowe były swego rodzaju odskocznią od standardowych rozgrywek to mnożące się wypadki na torze i skomplikowany system rozgrywek sprawiły, że odstąpiono od tej formuły na rzecz dwudziestojednobiegowej tabeli z udziałem siedmiu zespołów, która obowiązuje do dziś.

POLECAMY: Kup bilet na finał TAURON Speedway Euro Championship w Chorzowie

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna + "Żużlowe ABC"

Komentarze (1):

 • czefan Zgłoś komentarz
  "Oficjalne zapiski mówią, iż zawody o Mistrzostw Polski Par Klubowych rozgrywane są od roku 1974. Jednak już rok wcześniej, bo w roku 1973, postanowiono rozegrać turniej korespondencyjny
  Czytaj całość
  jako Mistrzostwa Polski na żużlu Par Klubowych" Nie rozumiem zwrotu "zapiski". W 1973 roku chodziłem już parę lat na żużel i zapiski nie są potrzebne, wystarczyło sie zapytać młokosy. Jasne, że po trzynastym ostanim biegu wprowadzono dwa biegi jako ciekawostkę Mistrzostwa Polski Par. Nie pamiętacie? Wstyd. No tak, dla wielu 10-letni "staż" na żużlu to całe "dorosłe" żuzlowe życie. Oczywiście Pozdrawiam, wszystkie żużlowe generacje. Aczkolwiek o zapiskach to mówmy w kontekście połowy XX wieku a nie lat siedemdziesiątych, bo to jest przed chwilą.
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×