Druga wygrana sopocian w Eurolidze

Koszykarze Prokomu Trefla Sopot wygrali w Sopocie z Virtusem VidiVici Bolonia 79:59 (20:16, 19:20, 19:15, 21:8) w meczu 11. kolejki grupy A Euroligi. Było to pierwsze zwycięstwo mistrza Polski we własnej hali i jednocześnie drugie w sezonie 2007/2008.

Patryk Kurkowski

Pierwsze punkty w tym meczu zdobył Donald Mc Grath, który tego dnia sprawiał defensorom Prokomu najwięcej problemów. Jednak bardzo szybko celnym rzutem odpowiedział Belg - Thomas Van Den Spiegel. W pierwszych minutach pojedynku walka była wyrównana i żadna z ekip nie mogła uzyskać znaczącej przewagi. Dopiero w 4 minucie na 5 "oczek" odskoczyli koszykarze z Bolonii. A to za sprawą celnego rzutu za 2 Roberto Chiacig'a. Jednak mistrzowie Polski szybko zebrali siły i ruszyli do ataku. Już 120 sekund później na tablicy widniał wynik 10:10, a na 3 minuty przed końcem odsłony gospodarze prowdzili 16:10. Bardzo dobrze spisywał się największy gwiazdor sopocian - Milan Gurović. To właśnie dzięki jego celnej "trójce" Prokom prowadził 6 "oczkami". Podopieczni Tomasa Pacesasa zdążyli jeszcze powiększyć przewagę do 8 punktów - 20:12, ale w samej końcówce Andrea Michelori wykorzystał dwa rzuty osobiste. Ostatecznie po dziesięciu minutach ostatnia drużyna tabeli grupy A prowadziła z VidiVici Bolonią 20:16.

Pierwsze minuty drugiej odsłony należały do zawodników ekipy przyjezdnej. Bardzo szybko zmniejszyli oni straty do sopocian. Już po 2 minutach było 22:20. Jednak za sprawą Filipa Dylewicza gracze z Sopotu znów uzyskali w miare bezpieczną przewagę. Później na parkiecie trwała niezwykle interesująca walka dystansowców, którzy raz po raz popisywali się celnymi rzutami za 3. Zwycięsko z tej batalii wyszli wicemistrzowie Włoch, którzy w połowie drugiej kwarty przegrywali różnicą zaledwie 1 "oczka" - 32:31. Po raz kolejny dał o sobie znać Donald Mc Grath. W kolejnych minutach goście mieli duży problem ze zdobywaniem punktów, a to sprawiło, że gospodarze znów mogli odskoczyć drużynie z Bolonii. Pod koniec partii fatalnie spisywał się środkowy Prokomu - Thomas Van Den Spiegel, który rzucał bardzo nieskutecznie a do tego popełniał błędy. Goście bezlitośnie to wykorzystali i ze stanu 36:31 doprowadzili do remisu po 36. Ostatnie słowo w pierwszej połowie należało jednak do mistrzów Polski. Celnym rzutem zza linii 6,25 na niespełna minutę przed końcem popisał się Donatas Slanina. Dzięki tej "trójce" gospodarze schodzili na przerwę z zapasem 3 punktów.

W pierwszych dwóch partiach w ekipie Prokomu brylowali Donatas Slanina i Milan Gurović. Oboje zanotowali na swoje konto w przeciągu 20 minut, 10 "oczek". Skuteczniejszy w egzekwowaniu rzutów był jednak Slanina. Natomiast w ekipie z Włoch najwięcej punktów rzucili Donald Mc Grath oraz Luca Garri - 7.

Na początku drugiej połowy Prokom zaczynał pokazywać coraz lepszą koszykówkę. Po długim czasie ze snu zimowego obudził się Milan Gurović, który tego dnia był bardzo dobrze dysponowany czego brakowało w ostatnich spotkaniach. W 23. minucie było pojedynku było już 49:40. Ratować swój zespół próbował Mc Grath, ale było to zdecydowanie za mało. Brakowało przede wszystkim dobrej gry podkoszywch, którzy tego dnia nie mogli sobie poradzić z Van Den Spiegelem. Od czasu do czasu z dobrej strony pokazywał się reprezentant Włoch - Andrea Crosariol. W późniejszych minutach tej odsłony gospodarze kontrowali przebieg wydarzeń na boisku. W IV kwarcie Prokom zagrał fantastycznie. Pozwolił swoim rywalom na zdobycie zaledwie 8 "oczek". Z każdą minutą rosła przewaga mistrzów Polski. Aż 10 punktów w tej odsłonie zdobył niski skrzydłowy Prokomu - Milan Gurović. Bardzo dobrze spisywał się również Filip Dylewicz. Koszykarze z Bolonii grali bez przekonania. Poza tym bardzo często nie wykorzystywali okazji do szybkiej kontry. Fatalnie grali podkoszowi zawodnicy i to właśnie deska była przyczyną przegranej wicemistrzów Włoch.

W Bolonii Prokom wygrał 87:75. To pierwszy sukces w tych prestiżowych rozgrywkach trenera Tomasa Pacesasa, który na początku grudnia zastąpił Eugeniusza Kijewskiego.