Relacje na żywo
  • wszystkie
  • MŚ 2022
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Skoki

Rosjanie stworzyli listę. Niemal na szczycie znalazła się Polka

Sportowcy uciekają z Rosji i zmieniają barwy narodowe. Na portalu "Sport-Express" znalazła się ciekawa lista tych, którzy po ataku na Ukrainę zdecydowali się na taki ruch. Wśród - ich zdaniem - najważniejszych postaci znalazła się Polka.

Krzysztof Kaczmarczyk
Krzysztof Kaczmarczyk
Alina Kaszlinska YouTube / Alina Kaszlinska
Atak Rosjan na Ukrainę, który nastąpił pod koniec lutego na rozkaz Władimira Putina i wojna, która jest kontynuowana do dzisiaj, zmieniły myślenie i postrzeganie wielu osób.

Wśród nich są oczywiście sportowcy. Ci zagraniczni (zdecydowana większość z nich), którzy grali w Rosji, szybko pozbierali bagaże i wyjechali zarabiać gdzie indziej. Są też jednak i obywatele Rosji, którzy postanowili działać.

Jedni wyjechali z kraju i na tym zakończyli. Inni wyjechali i zmienili flagę, pod jaką występują w rozgrywkach międzynarodowych.

"Kto przeprowadził się do innego kraju lub zmienił obywatelstwo po SVO" - materiał o takim tytule pojawił się w rosyjskim "Sport-Expressie". SVO oznacza oczywiście "specjalną operację wojskową", nie wojnę.

"Ostatnio kwestia zmiany obywatelstwa sportowego lub emigracji do innego kraju jest bardziej aktualna niż kiedykolwiek" - dodano. Rosjanie piszą, że "z różnych powodów" sportowcy podejmowali trudne decyzje o zmianie obywatelstwa czy zmianie stałego miejsca pobytu.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: "będę tęsknić". Kto tak powiedział do Federera?

Są też tacy, jak szachistka Alina Kaszlinska, którzy już od jakiegoś czasu w Rosji nie mieszkają, a teraz "tylko" zmienili swoje barwy narodowe. "Wydawałoby się, że szachiści nie mają obiektywnych powodów do zmiany obywatelstwa - mogą rywalizować na neutralnym statusie, z wyjątkiem turniejów drużynowych. Jednak Alina Kaszlinska miała dobry powód, aby przenieść się do Polski - wszystko ze względu na męża" - czytamy w komentarzu.

Kaszlinska, która ma męża Polaka (mistrz kraju Radosław Wojtaszek) w Polsce mieszka od lat, ale dopiero teraz zdecydowała się na taki ruch. Decyzja Putina pchnęła ją do działania. Co ciekawe ruch mistrzyni Europy z 2019 roku jest w pełni zrozumiały nawet dla takich postaci, jak Anatolij Karpow czy Siergiej Kariakin.

Na liście "Sport-Expressu" znaleźli się również m.in. kierowca F2 Robert Schwartzman (Izrael), kolarz Pavel Sivakov (Francja) czy hokeiści: Viktor Tichonow i Nikita Soshnikov. Ci ostatni wyjechali do USA.

Zobacz także:
Rosyjscy sportowcy w strachu. Podjęto ważną decyzję
Zaczyna się! Oni dostali wezwanie do rosyjskiego wojska

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×