WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo

Szachiści mają najszybszy refleks

Powiedzenie "refleks szachisty", określające flegmatyczność, niemrawość czy gapowatość, zdaje się odchodzić do lamusa, skoro w ciągu sekundy zawodnicy wykonują nawet trzy ruchy.
Polska Agencja Prasowa
Polska Agencja Prasowa

Coraz częściej używa się je w stosunku do osób podejmujących decyzje błyskawicznie.

- Mylny jest stereotyp o "refleksie szachisty". Właśnie w takich partiach liczy się koncentracja, szybkość podejmowania decyzji, świeży umysł. Nie jest rzadkością, że zawodnicy wykonują w ciągu sekundy dwa, a nawet trzy ruchy - powiedział Tomasz Sielicki, który od trzech lat jest wiceprezydentem Europejskiej Unii Szachowej oraz członkiem zarządu międzynarodowej federacji (FIDE).

Jakby na potwierdzenie tych słów Jan Krzysztof Duda z Wieliczki oraz Kamil Mitoń z Niepołomic rozegrali w Sejmie we wtorek późnym wieczorem, podczas obrad Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, mecz z tempem po jednej minucie na zawodnika. Zakończył się on remisem, a każdy z nich wykonał w 60 sekundach ponad sto posunięć. Jak podkreślali posłowie, takiej partii gmach parlamentu jeszcze nie widział.

Obaj zawodnicy grać będą w drużynowych mistrzostwach Europy, które w piątek rozpoczną się w hotelu Novotel Warszawa Centrum. 15-letni Duda w 2008 roku zdobył złoty medal mistrzostw świata do 10 lat, a w następnym srebrny do 12 lat. Z kolei 29-letni Mitoń jest najbardziej utytułowanym juniorem w historii polskich szachów. Jest aktualnym międzynarodowym mistrzem Hiszpanii w szachach szybkich.

Jak zauważyli niektórzy posłowie, obaj urodzili się w Krakowie, a odkrywcą talentu obydwu zawodników jest wybitny instruktor szachowy i sędzia międzynarodowy z Małopolski Andrzej Irlik.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
PAP

Komentarze (1):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
  • tomekBYDGOSZCZ 0
    Aktualnie najlepiej pasuje powiedzenie refleks polskiego działacza żużlowego :-)
    Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (1)
Pokaż więcej komentarzy (1)
Pokaż więcej komentarzy (1)