Sześć zwycięstw w Polish Para Open

Archiwum prywatne / Na zdjęciu: Piotr Grudzień
Archiwum prywatne / Na zdjęciu: Piotr Grudzień

Przygotowujący się do igrzysk paralimpijskich nasi reprezentanci zwyciężyli w sześciu klasach niepełnosprawności w turnieju Polish Para Open.

Zawody w Centralnym Ośrodku Sportu Ośrodku Przygotowań Olimpijskich „Cetniewo” we Władysławowie były ostatnimi w wielomiesięcznym cyklu kwalifikacji do igrzysk w Paryżu.

- Dziewięcioro naszych paratenisistów stołowych jest pewnych startu we Francji, a szansę na awans z rankingu ma jeszcze występujący w klasie 2 Tomasz Jakimczuk - mówi Andrzej Ochal, trener główny kadry biało-czerwonych.

W singlu na najwyższym stopniu podium we Władysławowie stanęli: Maksym Chudzicki (klasa 8), Paweł Włodyka (10) i Karolina Pęk (9). Srebro wywalczył Piotr Grudzień (8).

ZOBACZ WIDEO: Herosi WP. Jóźwik, Małysz, Świderski i Korzeniowski wybrali nominowanych

W decydujących meczach Karolina Pęk wygrała z Węgierką Alexą Szvitacs 3:0, Maksym Chudzicki z Piotrem Grudniem 3:1 i Paweł Włodyka z Chilijczykiem Manuelem Fariasem 3:1.

- Gramy z Alexą niemal na każdych zawodach, znamy się więc doskonale. Żadna nie ma przewagi, raz wygrywa jedna, raz druga – przyznała Karolina Pęk. Z kolei Maksym Chudzicki po raz pierwszy pokonał utytułowanego Piotra Grudnia. - Wykorzystałem atut w postaci bekhendu. Poza tym dostawałem piłkę tam, gdzie oczekiwałem – przyznał triumfator.

Po sukcesie Paweł Włodyka powiedział: - Najtrudniejszy był ćwierćfinał z Mio Wagnerem, który zrobił duże postępy. Kiedyś łatwo go ograłem, potem on zwyciężył w COS OPO Cetniewo. Tym razem zagrałem bardzo dobrze pod względem taktycznym.

Na ćwierćfinałach udział w Polish Para Open zakończyli: Rafał Czuper (klasa 1-2), Piotr Mańturz (6), Michał Deigsler (7), Maciej Makajew (11), Dorota Nowacka (11) i Ewa Cychowska (11).

W meczu będący kolejnym rewanżem za finał igrzysk w Rio de Janeiro oraz Tokio, Czuper przegrał z Fracuzem Fabienem Lamirault 1:3. Z kolei Mańturz uległ 0:3 Duńczykowi Peterowi Rosenmeierowi, złotemu medaliści paralimpijskiemu z Pekinu i Rio.

W grach podwójnych po złoto sięgnęli: w klasie XD17 Piotr Grudzień i Karolina Pęk, a także Ewa Cychowska i Czeszka Denisa Macurova WD22 oraz Katarzyna Marszał i Brazylijka Sophia Kelmer WD14.

W spotkaniach finałowych Grudzień i Pęk wygrali z węgierskim duetem Andras Csonka/Alexa Szvitacs 3:2, Marszał i Kelmer pokonały Japonkę Yuri Tomono i Rumunkę Gabrielę Constantin 3:0. Z kolei Cychowska i Macurova zwyciężyły w rywalizacji z Tajwankami Li Lydia Yi-Ya/Li Jing Shiuan 3:2.

- W igrzyskach paralimpijskich na pewno zobaczymy zwycięzców mistrzostw Europy Natalię Partykę, Karolinę Pęk, Patryka Chojnowskiego i Rafała Czupera oraz z rankingu: Dorotę Bucław, Katarzynę Marszał, Piotra Grudnia, Igora Misztala, Macieja Nalepkę. Czekamy na końcowy ranking, a później odbędą się jeszcze światowe kwalifikacji w Tajlandii – powiedział Andrzej Ochal.

Na igrzyskach na przełomie sierpnia i września zmagania odbywać się będą w singlu, deblu i mikście. To duża zmiana, bowiem w 2021 roku w Tokio (i wcześniej) była gra pojedyncza oraz turniej drużynowym, w skład którego wchodziła też gra deblowa.

Medaliści Polish Para Open:

złoto
Maksym Chudzicki klasa 8 – singiel
Karolina Pęk klasa 9 - singiel
Paweł Włodyka klasa 10 - singiel
Piotr Grudzień i Karolina Pęk klasa 17 – mikst
Katarzyna Marszał i Brazylijka Sophia Kelmer klasa 14 – debel
Ewa Cychowska i Czeszka Denisa Macurova klasa 22 – debel

srebro
Piotr Grudzień klasa 8 - singiel

Komentarze (0)