Młodzicy śladem olimpijczyka Redzimskiego

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / PZTS / Na zdjęciu: najmłodsi reprezentanci Polski w tenisie stołowym
Materiały prasowe / PZTS / Na zdjęciu: najmłodsi reprezentanci Polski w tenisie stołowym
zdjęcie autora artykułu

Najmłodsi reprezentanci Polski rozpoczynają rywalizację w mistrzostwach Europy. Wszyscy o tym marzą, ale kto z kadry młodzików pójdzie w ślady olimpijczyka Miłosza Redzimskiego?

To dopiero druga edycja ME młodzików (w 2022 roku były jeszcze nieoficjalnymi – pod nazwą European Challenge), a gospodarzem jest Bukareszt. W środę w drużynówce mieszanej Polacy, rozstawieni z ósemką, spotkają się w grupie z Czechami 5, Grekami 22 i Mołdawianami 25. Później odbędą się zmagania w singlu i mikście; w programie nie ma gry deblowej.

W składzie biało-czerwonych jest sześcioro pingpongistów z rocznika 2011: Łucja Kobosz, Lena Puzio, Monika Sonnenberg i Hubert Kwieciński, Adam Stachowiak, Mikołaj Pilch. Niedawno w Sępólnie Krajeńskim po tytuły mistrzów kraju sięgnęli Łucja Kobosz i Hubert Kwieciński.

- W największym stopniu będziemy chcieli się skoncentrować na własnej grze i dobrym przygotowaniu do każdego meczu. W tym roku do rozstawienia drużyn był brany pod uwagę ranking z turniejów Europe Youth Series, w których nasi reprezentanci wielokrotnie zajmowali czołowe miejsca. Należy jednak pamiętać, że kilka czołowych krajów w szkoleniu dzieci, jak np. Francja i Turcja, nie brało udziału w większości zawodów tej rangi - mówi trener Tomasz Szary, z którym w sztabie na ME jest Alan Woś.

ZOBACZ WIDEO: Korzeniowski nie może tylko odcinać kuponów. "Pracuję, aby utrzymywać rodzinę"

W konkurencji mixed team biało-czerwoni wywalczyli srebro w 2022 roku w Podgoricy, a zespół tworzyli: Aleks Pakuła, Samuel Michna, Anna Ulatowska, Katarzyna Rajkowska.

- Formuła turnieju drużynowego U13 jest bardzo wyczerpująca dla młodych zawodników. W ubiegłym roku nasza reprezentacja mając w składzie m.in. Jana Mrugałę i Wanessę Kulczycką wygrała swoją grupę, jednak w kolejnym etapie dolosowano do nas najlepsze moim zdaniem drużyny w Europie, tj. Turcję i Francję, które nie miały wysokiego rozstawienia przed turniejem. Ulegliśmy 2:3 Turcji, która później została mistrzem Europy – dodał Tomasz Szary, na co dzień pracujący w MKS Czechowice-Dziedzice.

W grze mieszanej wystąpią trzy polskie pary: Hubert Kwieciński/Łucja Kobosz, Adam Stachowiak/Lena Puzio i Mikołaj Pilch/Monika Sonnenberg. Losowanie singla i miksta – w czwartek, 23 maja.

W ramach przygotowań do ME, Polacy startowali w Croatia Open w Osijeku i Greece Open w Loutraki, łącznie zdobywając – razem z kadetami U15 – aż 30 medali.

Liderką żeńskiego zespołu narodowego jest Łucja Kobosz, która ma za sobą już debiut w seniorskim Ekstraklasie w ekipie mistrzyń Polski Enei Siarkopolu Tarnobrzeg.

- Postaram się zagrać jak najlepiej umiem w debiucie w mistrzostwach Europy młodzików. Na wspomnianych turniejach zdobyłam złoto w singlu i dwa kolejne drużynowo, srebro w deblu z Aleksandrą Nowacką i mikście z Hubertem Kwiecińskim oraz brąz indywidualnie. Najtrudniejszy był mecz w Chorwacji z zajmującą 3. miejsce w rankingu światowym Węgierką Lizett Fazekas, którą pokonałam 3:1 w finale – mówi Łucja Kobosz, na co dzień trenująca w MATS Rzeszów.

Kandydatów do występu w ME U13 było więcej, ale inni pingpongiści w tym tygodniu też mają cenny sprawdzian w postaci zawodów WTT Youth Contender w COS OPO „Cetniewo” we Władysławowie.

W poprzednim roku w mistrzostwach kontynentu w Zagrzebiu dwa medale zdobył Jan Mrugała - srebro w mikście z Julią Czaja, a także brąz w singlu. Z kolei 2 lata temu w stolicy Czarnogóry w European Challenge na podium stanęli: srebro Samuel Michna (singiel) i Aleks Pakuła, Samuel Michna, Anna Ulatowska, Katarzyna Rajkowska (drużyna mieszana), brąz Aleks Pakuła i Katarzyna Rajkowska (oboje singiel).

Skład reprezentacji Polski na ME Młodzików (22-26 maja):

Łucja Kobosz (KTS Tarnobrzeg), Lena Puzio (ZKS Zielona Góra), Monika Sonnenberg (Energa KTS Toruń) i Hubert Kwieciński (Wicher Lisiec Wielki), Adam Stachowiak (KS AZS UWM Olsztyn), Mikołaj Pilch (Bronowianka Kraków)

Drużynówka mieszana oraz gra pojedyncza: Kobosz, Puzio, Sonnenberg, Kwieciński, Stachowiak, Pilch

Mikst: Kwieciński/Kobosz, Stachowiak/Puzio, Pilch/Sonnenberg.

Źródło artykułu: Informacja prasowa