W superlidze rewanż za finał Puchar Europy

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / PZTS / Na zdjęciu: zawodnicy Dartom Bogorii Grodzisk Mazowiecki

Podobnie jak w finale Pucharu Europy, o złoty medal Lotto Superligi zagrają Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki i Dekorglass Działdowo.

Najlepsze polskie kluby wyraźnie zwyciężyły w półfinałach play-off. Sprawa awansu na dobrą sprawę rozstrzygnęła się już na półmetku rywalizacji, bowiem zarówno Dartom Bogoria z Petralaną Polonią Bytom, jak i Dekorglass z Polskim Cukrem Gwiazdą Bydgoszcz triumfowały po 3:0 i 9:2 w setach.

To oznaczało, że przegrani w rewanżach mogli pozwolić sobie na stratę zaledwie seta, ewentualnie dwóch, lecz wtedy musieliby mieć lepszy bilans w piłkach. Przypomniała się sytuacja z półfinału w 2021 roku, kiedy Dekorglass poniósł porażkę w pierwszym spotkaniu z Oxynetem (pod nazwą Sokołów S.A.) Jarosław 1:3, drugie wygrał 3:1, a w setach był remis po 15. W małych punktach zwyciężył klub z Działdowa 288:284. Niedługo później sięgnął po pierwsze i jedyny jak dotąd mistrzostwo Polski.

W europejskich pucharach obowiązuje inny system, tzn. po przegranej w play-off 0:3, wystarczy wygrać 3:1, by zdobyć 3 punkty - tak jak rywal - i doprowadzić do dogrywki. W golden score rozgrywane są pojedynki jednosetowe. Zwycięża ten zespół, który wygra dwie szybkie partie.

Broniący tytułu Dartom Bogoria przystąpił do walki w strefie medalowej bez kontuzjowanego Greka Panagiotisa Gionisa. Po wywalczeniu olimpijskiej kwalifikacji 44-letni zawodnik uskarżał się za ból ścięgna Achillesa, a lekarz zadecydował o krótkiej przerwie. W składzie zastąpił go Japończyk Jin Takuya. Pierwszoplanowe role mieli odgrywać Polacy – 17-letni Miłosz Redzimski, który również wystąpi w igrzyskach w Paryżu, i Marek Badowski.

W Bytomiu Miłosz Redzimski wygrał z Patrykiem Chojnowskim 3:0, Marek Badowski ze Szwedem Viktorem Broddem 3:1 i Jin Takuya z wychowankiem Bogorii Patrykiem Zatówką 3:1.

W hali w Grodzisku Mazowieckim, w pierwszej grze młodzieżowy mistrz Europy Miłosz Redzimski objął prowadzenie 2:0 z Patrykiem Chojnowskim i w zasadzie było po wszystkim. Ten pojedynek ostatecznie przegrał 2:3, ale wkrótce Marek Badowski objął prowadzenie 1:0 z Viktorem Broddem. Szwed zgłosił kontuzję i nie mógł dalej grać. W trzecim pojedynku kropkę nad „i” postawił Jin Takuya.

Do ciekawej sytuacji doszło w drugiej parze 1/2 finału. Otóż istniało prawdopodobieństwo, że nie zagrają zagraniczni liderzy: Dekorglassu – Jonathan Groth i Gwiazdy – Truls Moregard. Obaj z racji wysokich miejsc na liście światowej zakwalifikowali się do udziału w prestiżowym turnieju WTT Champions w Chinach.

Duńczyk Groth zdecydował się zagrać we wtorek w Działdowie i w bardzo dobrym stylu pokonał Japończyka Taku Takakiwę 3:0. Po meczu poleciał do Azji, tam przegrał z Niemcem Timo Bollem 1:3 i… zdążył wrócić na piątkowy rewanż w Bydgoszczy. Tymczasem Truls Moregard uznał, że potrzebuje dłuższej aklimatyzacji w Chinach, a spotkanie pierwszej rundy miał zaplanowane dopiero w dniu drugiego półfinału.

W Bydgoszczy miejscowi tenisiści stołowi musieli postawić wszystko na jedną kartę. Mołdawianin Vladislav Ursu zrewanżował się Japończykowi i zwyciężył 3:1. Ale ich marzenia przekreśliła porażka Artura Greli z Jakubem Dyjasem 1:3.

Gwiazda walczyła do końca, doprowadziła do gry deblowej, w której Grela i Takakiwa prowadzili 2:0 z Grothem i Konishim. Korzystnego wyniku nie utrzymali i przegrali 2:3.

Tak więc o złoto w superlidze powalczą Dartom Bogoria i Dekorglass. Miesiąc temu w finale Pucharu Europy zespół z Warmii i Mazur triumfował 3:0 i 3:0, ale po bardzo zaciętych pojedynkach; 5 z 6 zakończyło się wynikami 3:2. Czy podobnie będzie w finale krajowych rozgrywek?

Wyniki półfinałów Lotto Superligi:

Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki – Petralana Polonia Bytom 3:1 Miłosz Redzimski – Patryk Chojnowski 2:3 Marek Badowski – Viktor Brodd 3:0, krecz po pierwszym secie Jin Takuya – Patryk Zatówka 3:1 Miłosz Redzimski – Viktor Brodd 3:0, krecz

Petralana Polonia Bytom – Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki 0:3 Patryk Chojnowski – Miłosz Redzimski 0:3 Viktor Brodd – Marek Badowski 1:3 Patryk Zatówka – Jin Takuya 1:3

Polski Cukier Gwiazda Bydgoszcz – Dekorglass Działdowo 2:3 Vladislav Ursu – Kaii Konishi 3:1 Artur Grela – Jakub Dyjas 1:3 Taku Takakiwa – Jonathan Groth 2:3 Vladislav Ursu – Jakub Dyjas 3:1 Taku Takakiwa/Artur Grela - Jonathan Groth/Kaii Konishi 2:3

Dekorglass Działdowo – Polski Cukier Gwiazda Bydgoszcz 3:0 Jonathan Groth – Taku Takakiwa 3:0 Kaii Konishi – Vladislav Ursu 3:2 Jakub Dyjas – Artur Grela 3:0

Źródło artykułu: WP SportoweFakty