Turnieje dla weteranów cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Polski Związek Tenisa Stołowego organizuje cyklu Grand Prix Polski składający się z dziewięciu zawodów. Podsumowaniem sezonu są mistrzostwa kraju. Tym razem odbyły się w Oleśnicy, a na starcie stanęło 340 zawodników i zawodniczek. Najmłodsi mieli po 40 lat, a najstarsi prawie 90 (!).
Gwiazdami dolnośląskiej imprezy byli m.in. urodzona w 1960 roku Jolanta Szatko-Nowak, dawna partnerka w mikście Andrzeja Grubby, Leszka Kucharskiego i Stefana Dryszela, a także debiutujący w MP weteranów Jarosław Tomicki (1980), który w młodości wygrywał z asami współczesnego tenisa stołowego, jak Niemiec Timo Boll i Duńczyk Michael Maze.
Jolanta Szatko-Nowak z legendami naszego męskiego ping-ponga występowała też w prestiżowej europejskiej Superlidze, a w roku narodzin Jarosława Tomickiego, wspólnie z Małgorzatą Urbańską zdobyła brązowy medal ME w deblu. Kibice żeńskiej reprezentacji długimi latami czekali na podobny sukces.
ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: potężna kraksa. Upadali jeden po drugim
O Jarosławie Tomickim zrobiło się głośno po raz pierwszy w 1995 roku, kiedy z grającą w polskich barwach Miao Miao wywalczył mistrzostwo kontynentu kadetów. Przebojem wdarł się do seniorskiej kadry narodowej, a w 1998 roku – jako rezerwowy – sięgnął po tytuł drużynowego wicemistrza Europy, razem m.in. z Lucjanem Błaszczykiem i Tomaszem Krzeszewskim. Ogromnego talentu jednak nigdy „Atom” nie wykorzystał.
W tegorocznych MP weteranów krakowianka Jolanta Szatko-Nowak wygrała bez straty seta obydwa pojedynki grupowe, zaś w półfinale przegrała z Anną Osińską 1:3. Po złoto w kategorii 60-64 lat sięgnęła Regina Kasprzak.
Trudniejszą drogę po złoto w rywalizacji zawodników w wieku 40-49 lat miał Jarosław Tomicki, na co dzień tenisista stołowy pierwszoligowego KTS MDC² Park Gliwice, zdobywcy Pucharu Polski 2023/24. „Atom” w inauguracyjnym spotkaniu przegrał z Wojciechem Kowalskim 1:3, ale następnie pokonał sześciu rywali, w tym w finale… Wojciecha Kowalskiego 3:1.
Dwukrotnie na najwyższym stopniu mistrzostw Polski znalazła się np. Emilia Kijok (1981), która w 2020 roku niespodziewanie dotarła – razem z medalistką paraolimpijską Karoliną Pęk – do finału MP pingpongistek w Białymstoku. W finale po dramatycznym meczu przegrały z Natalią Bajor i Kingą Stefańską; w trakcie gry Stefańska doznała poważnej kontuzji nogi, ale nie zdecydowała się na wycofanie.
W Oleśnicy Emilia Kijok triumfowała zarówno w grze pojedynczej, jak i podwójnej ze swoją rówieśniczką Małgorzatą Jasińską. I właśnie z tą zawodniczką Emilia Kijok straciła jedynego seta w grupie eliminacyjnej. W rundzie pucharowej wygrywała po 3:0, m.in. w półfinale z Sabiną Kuklą i finale z… Marzeną Jasińską. W duecie nie miały sobie równych, a o złoto pokonały Natalię Ostrowską i Halinę Ranosz 3:0.
W lipcu w Rzymie odbędą się mistrzostwa świata, a Włosi spodziewają się ponad 6 tysięcy uczestników.
Złoci medaliści MP weteranów:
Singiel:
Emilia Kijok (40-49 lat), Elżbieta Kazberuk (50-59 lat), Regina Kasprzak (60-64 lat), Anna Maruszczak 65-69 lat), Alicja Skrzypicka (70-84 lat),
Jarosław Tomicki (40-49 lat), Krzysztof Piński ( 50-59 lat), Roman Piechnik (60-64 lat), Jan Molęda (65-69 lat), Jan Klemendorf (70-74 lat), Roman Jankowski (75-79 lat), Henryk Glura (80-84 lat), Adam Hnyda (od 85 lat)
Debel:
Marzena Jasińska/Emilia Kijok (40-49 lat), Elżbieta Kazberuk/Anna Borszowska-Wnęk (50-64 lat), Alicja Skrzypicka/Mirosława Butrym (od 65 lat)
Artur Sobel/Mariusz Zwoliński (40-49 lat), Tadeusz Piotrowski/Wojciech Potrykus (50-59 lat), Roman Piechnik/Dariusz Skowroński (60-64 lat), Zenon Kastrau/Jarosław Maruszczak (65-69 lat), Andrzej Gryczan/Krzysztof Młotkowski (70-74 lat), Roman Jankowski/Aarne Puu (75-79 lat) i Antoni Biaduń/Adam Hnyda (od 80 lat)
Mikst:
Wojciech Tebecio/Natalia Ostrowska (W40), Ryszard Grzelak/Dorota Paluch (W50), Roman Wączek/Anna Osińska (W60), Jarosław Maruszczak/Anna Maruszczak (W65), Andrzej Gryczan/Barbara Bromboszcz (W70).