Sukcesy polskich mistrzów paralimpijskich w Podgoricy

Materiały prasowe / PZTS / Sukcesy polskich mistrzów paralimpijskich
Materiały prasowe / PZTS / Sukcesy polskich mistrzów paralimpijskich

Zwycięzcy paryskich igrzysk paralimpijskich, Karolina Pęk (klasa 9.) i Rafał Czuper (2.) zdobyli - odpowiednio - złoto i srebro w turnieju ITTF World Para Challenger w Podgoricy. Biało-Czerwoni zwyciężyli w klasyfikacji drużynowej z 16 medalami.

Karolina Pęk wygrała wszystkie cztery mecze: 3:1 z Chorwatką Marijaną Lucić 3:1 oraz po 3:0 z Węgierką Alexą Szvitacs, Hiszpanką Marią Migueles i Kazaszką Altynaj Jerżankyzy.

Występująca na co dzień w 1-ligowym (zaplecze Ekstraklasy) ATS Akanza AZS UMCS Lublin Karolina Pęk sięgnęła po złote krążki także w deblu (kl. 14-20.) z Alexą Szvitacs i mikście z Piotrem Grudniem (kl. 17-20). Na ubiegłorocznych IP wywalczyła w tych konkurencjach brązowe medale, z Natalią Partyką i Piotrem Grudniem.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Co za wyczyn. I to w wieku 82 lat!

W czarnogórskiej stolicy, w meczach finałowych ogrywali Niemców: Marlene Reeg/Ninę Reck 3:0 i Mio Wagner/Marlene Reeg 3:0. Łącznie Karolina Pęk w grach podwójnych odniosła 10 zwycięstw, w tym 9 (!) po 3:0. Jedynie z mikstem z Kazachstanu Talgat Jerkiejew/Altynaj Jerżankyzy Biało-Czerwoni wygrali 3:2.

Powodów do zadowolenia nie brakowało grającemu na wózku Rafałowi Czuperowi, trzykrotnemu z rzędu finaliście igrzysk (złoto 2024, srebro 2016 i 2021). W singlu w Podgoricy pokonał czterech rywali, zaś w finale uległ Słowakowi Peterowi Lovasowi 1:3.

- Singla zagrałem trochę lepiej niż we wcześniejszym turnieju. W półfinale z Serbem Goranem Perliciem przegrywał 5:10, ale obroniłem pięć meczboli. W finale zabrakło konsekwencji i drugi raz z rzędu przegrałem z Peterem Lovasem – mówi Rafał Czuper.

W grze o złoto duet Rafał Czuper/Tomasz Jakimczuk poniósł porażkę z mistrzami igrzysk we Francji, Peterem Lovasem i Janem Riaposem 2:3. – Niewiele zabrakło do zwycięstwa, bowiem prowadziliśmy 2:1 i 8:4 w czwartym – dodał.

Dobry występ zanotowali praktycznie wszyscy kadrowicze z reprezentacji prowadzonej przez trenera Andrzeja Ochala. Między innymi Piotr Mańturz wywalczył srebro w deblu z Marcinem Zielińskim (kl. 14) i brąz w singlu (kl. 6). W finale nie sprostali Rosjanom Daniłowi Domanewskiemu i Maksimowi Nazarkinowi 1:3. Takim samym wynikiem zakończyło się spotkanie fazy grupowej.

- Najlepszy mecz zagraliśmy w półfinale z Hiszpanami. Potrafiliśmy „odwrócić” rezultat z 1:2 na 3:2. W ćwierćfinale singla z kolei pokonałem 3:2 Rosjanina Aleksandra Jesaulowa. W ostatnim secie było 12:10 – przyznał Piotr Mańturz.

Kolejne zawody z udziałem Polek i Polaków już w dniach 12-16 maja w słoweńskiej miejscowości Lasko - ITTF World Para Elite. Po raz pierwszy od zeszłorocznych igrzysk paralimpijskich w zawodach osób niepełnosprawnych zagrają dwie nasze największe gwiazdy Natalia Partyka i Patryk Chojnowski (oboje w kl. 10).

Wyniki finałowych meczów w Podgoricy:

singiel
klasa 9 Karolina Pęk - Marijana Lucić (Chorwacja) 3:1
klasa 1-2 Rafał Czuper - Peter Lovas (Słowacja) 1:3
klasa 10 Paweł Włodyka - Filip Radović (Czarnogóra) 0:3

brązowe medale: Maciej Nalepka (kl. 3), Piotr Mańturz (kl. 6), Maksym Chudzicki, Piotr Grudzień (obaj kl. 9), Igor Misztal (kl. 10) oraz Katarzyna Marszał (kl. 6).

mikst
XD17-20 Piotr Grudzień/Karolina Pęk - Mio Wagner/Marlene Reeg (Niemcy) 3:0
XD14 Maksym Chudzicki/Katarzyna Marszał – Danił Domanewski/Galina Gorochowacenko (AIN) 2:3

debel
WD14-20 Karolina Pęk/Alexa Szvitacs (Węgry) - Marlene Reeg/Nina Reck (Niemcy) 3:0
MD8 Maciej Nalepka/Krzysztof Żyłka - Yorick Adjal/Florian Merrien (Francja) 3:1
MD18 Maksym Chudzicki/Igor Misztal - Mahiro Funayama/Katsuyoshi Yagi (Japonia) 3:1
MD14 Piotr Mańturz/Marcin Zieliński - Danił Domanewski/Maksim Nazarkin (AIN) 1:3
MD4 Tomasz Jakimczuk/Rafał Czuper - Peter Lovas/Jan Riapos (Słowacja) 2:3

Komentarze (0)
Zgłoś nielegalne treści