Puchar Davisa: Federer i spółka prowadzą z Włochami 2:0

Zdjęcie okładkowe artykułu:  /
/

Szwajcaria z Rogerem Federerem (ATP 1) w składzie prowadzi z Włochami 2:0 po pierwszym meczu barażowym o Grupę Światową Pucharu Davisa. W innych meczach wielokrotni triumfatorzy tych rozgrywek Szwedzi i Francuzi remisują 1-1, odpowiednio z Rumunami i Holendrami.

W tym artykule dowiesz się o:

Pierwszy punkt Szwajcarom zapewnił Stanislas Wawrinka (ATP 22), który pewnie pokonał Andreasa Seppi (ATP 59) 6:4, 6:1, 6:2. W pierwszym secie złoty medalista olimpijski z Pekinu w grze podwójnej (w parze z Federerem) objął prowadzenie 4:0. Seppi od stanu 1:5 wygrał trzy gemy z rzędu, ale w 10. gemie zawiódł go forhend i nie był w stanie wyrównać stanu seta.

Początek dwóch kolejnych setów był identyczny. Wawrinka znowu obejmował prowadzenie 4:0, ale tym razem nie dopuścił już do nerwowej końcówki. W trzecim secie przy stanie 1:5 Seppi zdołał obronić dwie piłki meczowe przy własnym podaniu, ale w kolejnym gemie Wawrinka zakończył to spotkanie, po tym jak niepowodzeniem zakończyła się próba minięcia go przez Włocha. Seppi w całym meczu popełnił aż 49 niewymuszonych błędów, Wawrinka o 17 mniej. Włoch miał 25 kończących uderzeń, a Szwajcar 29.

W drugiej grze Roger Federer pewnie pokonał Simone Bolelliego (ATP 64) 6:3, 6:4, 6:1. Mecz trwał jedną godzinę i 40 minut, choć Szwajcar mógł go wygrać szybciej. Lider światowego rankingu był jednak nieskuteczny przy break pointach, z 15 wykorzystał sześć. W Pucharze Davisa gra on po raz pierwszy od ubiegłorocznego meczu barażowego z Belgami.

Początek meczu Holandii z dziewięciokrotnym triumfatorem Pucharu Davisa Francją potwierdził, że Puchar Davisa rządzi się własnymi prawami. Faworyzowany Gael Monfils (ATP 13) przegrał z Thiemo de Bakkerem (ATP 122) 3:6, 7:5, 3:6, 4:6. Dla półfinalisty French Open 2008 był to debiut w tych rozgrywkach i od początku nie czuł się komfortowo. Już w pierwszym gemie dał sobie odebrać własne podanie. Mimo, że stratę odrobił to de Bakker jeszcze dwukrotnie go przełamał.

W drugim secie Monfils przełamał Holendra na 6:5, a następnie zakończył go wygrywając własne podanie do zera. Później jednak wrócił do swojego poziomu z pierwszego seta. Dwukrotnie stracił własne podanie i przegrywał 0:4. De Bakker mógł kontrolować losy seta.

W czwartej partii Monfils poprosił o interwencję medyczną z powodu problemów z prawą nogą. Przerwa nie wytrąciła z rytmu De Bekkera, który wprawdzie raz przegrał własne podanie, ale sam przełamał Francuza dwukrotnie. Ostatniego gema Holender wygrał do zera.

Po pierwszym dniu francusko-holenderskiej konfrontacji jest jednak remis 1-1. W drugiej grze Jo-Wilfried Tsonga (ATP 7) pokonał Jessie Hutę Galunga (ATP 293) 7:6(2), 6:2, 7:6(3).

Po pierwszym dniu remis jest także w meczu siedmiokrotnych triumfatorów Pucharu Davisa Szwedów z Rumunami. W pierwszej grze Victor Hanescu (ATP 28) wygrał dwa pierwsze sety z Andreasem Vinciguerrą (ATP 272) 7:6 (5), 7:6(10) w partii drugiej broniąc trzech piłek setowych. Na trzecią partię Vinciguerra już nie wyszedł z powodu kontuzji stopy. Szwed ból poczuł w pierwszym gemie trzeciego seta. Poprosił o przerwę medyczną i dotrwał do końca seta, ale więcej nie był w stanie z siebie wykrzesać. Spotkanie trwało dwie godziny i 4 minuty. Vinciguerra nie ma szczęścia w tegorocznym Pucharze Davisa. W meczu pierwszej rundy z Izraelem rozegranym w marcu przegrał dwie pięciosetówki.

Stan pojedynku wyrównał najlepszy szwedzki tenisista Robin Soderling (ATP 11), który w ciągu 83 minut pokonał Victora Crivoia (ATP 95) 6:2, 6:1, 7:5. Finalista tegorocznego French Open zaserwował 19 asów i wygrał w sumie 88 proc. piłek przy swoim pierwszym podaniu. Będący w swoim żywiole Szwed miał aż 55 kończących uderzeń przy zaledwie 24 niewymuszonych błędach.

Szwecja - Rumunia 1:1

gra 1: Andreas Vinciguerra - Victor Hanescu 6:7(5), 6:7(10), 0:0 i krecz (kontuzja stopy)

gra 2: Robin Soderling - Victor Crivoi 6:2, 6:1, 7:5

Holandia - Francja 1:1

gra 1: Thiemo de Bakker - Gael Monfils 6:3, 5:7, 6:3, 6:4

gra 2: Jesse Huta Galung - Jo-Wilfried Tsonga 6:7(2), 2:6, 6:7(3)

Belgia - Ukraina 2:0

gra 1: Christophe Rochus - Ilia Marczenko 6:3, 6:4, 3:6, 6:2

gra 2: Steve Darcis - Sergij Stachowski 6:2, 6:3, 6:4

Republika Południowej Afryki - Indie 0:2