WTA Quebec: Pietrowa przegrywa z Czink i z chorobą

Nadia Pietrowa (nr 1) nie wystąpi w półfinale turnieju Bell Challenge rozgrywanego na kortach twardych (hala) w kanadyjskim Quebec. Rosjanka, która broniła tytułu, po przegraniu pierwszego seta meczu z Melindą Czink (nr 5) 6:7(4) wycofała się z powodu choroby wirusowej.

Dla notowanej na 52 miejscu Czink będzie to drugi półfinał w tym sezonie (Fes), a trzeci w karierze. Jedyny raz w finale turnieju WTA zagrała w 2005 roku w Canberze. Węgierka przed rokiem również grała w ćwierćfinale w Quebec, ale przegrała wówczas właśnie z Pietrową.

Rywalką Czink w walce o finał będzie reprezentantka gospodarzy Aleksandra Wozniak (nr 3), która gładko pokonała Rosjankę Ałłę Kudriawcewą (WTA 97) 6:1, 6:1. W ciągu 54 minut Kanadyjka wygrała 82 proc. piłek przy swoim podaniu oraz wykorzystała pięć z dziewięciu break pointów. U Rosjanki zupełnie nie funkcjonowały returny, które dały jej tylko sześć z 34 punktów (18 proc.). Słaby był również jej pierwszy serwis, dzięki któremu wygrała zaledwie 36 proc. piłek.

Wozniak odniosła trzecie zwycięstwo w czwartym spotkaniu z Kudriawcewą. Z Melindą Czink Kanadyjka ma do wyrównania rachunki. Przegrała z nią trzy dotychczasowe spotkania, w tym w czerwcu tego roku w Birmingham. Wtedy Węgierka wygrała po trzysetowej batalii 6:7(5), 7:5, 7:5, mimo że Wozniak prowadziła 5:3 w drugim secie i miała piłkę meczową.

Wozniak będzie walczyć o czwarty finał w karierze. Jedyny dotychczas tytuł zdobyła w ubiegłym sezonie w Stanford. Dwa pozostałe finały osiągnęła w Fes (2007) i Ponte Vedra Beach (2007). W tym sezonie po raz drugi zagra w półfinale (Eastbourne).

Drugą parę półfinałową stworzą Lucie Safarova (nr 4) i Julia Goerges (nr 8). Czeszka pokonała ubiegłoroczną finalistkę Bethanie Mattek-Sands (WTA 126) 6:3, 6:4, a Niemka wygrała z Lilią Osterloh (WTA 214) 6:2, 6:4.

22-letniej Safarovej udało się w końcu przełamać barierę ćwierćfinałów. W tym sezonie pięć razy odpadała w 1/4 finału. Czeszka, która w 2007 roku grała w ćwierćfinale Australian Open, w swoim dorobku ma cztery tytuły, ostatni zdobyła przed rokiem w Forest Hills. Z kolei dla notowanej na 91 miejscu 20-letniej Goerges będzie to trzeci półfinał w karierze (Sztokholm 2007, Portoroż 2008).

Safarova ma szansę na siódmy finał (bilans 4-2), Goerges będzie walczyć o pierwszy finał w karierze.

Bell Challenge, Quebec (Kanada)

WTA International, kort twardy, pula nagród 220 tys. dol.

piątek, 18 września 2009

wyniki

ćwierćfinały gry pojedynczej:

Melinda Czink (Węgry, 5) - Nadia Pietrowa (Rosja, 1) 7:6(4) i krecz (choroba wirusowa)

ćwierćfinał gry podwójnej:

Bethanie Mattek-Sands / Aleksandra Wozniak (USA/Kanada) - Laura Granville / Marie-Eve Pelletier (USA/Kanada) 4:6, 6:3, 10-7