Wszechstronny. Stefanos Tsitsipas skompletował tytuły na wszystkich nawierzchniach

Stefanos Tsitsipas wygrał pierwszy w karierze turniej na trawie. W finale imprezy ATP 250 na Majorce Grek po tie breaku trzeciego seta pokonał Roberto Bautistę.

Marcin Motyka
Stefanos Tsitsipas Getty Images / Manuel Queimadelos/Quality Sport Images / Na zdjęciu: Stefanos Tsitsipas
Imprezy poprzedzające zawody wielkoszlemowe zwykle obfitują w zaskoczenia. Jednak rozgrywany tuż przed Wimbledonem turniej ATP na Majorce zakończył się triumfem jednego z faworytów - Stefanosa Tsitsipasa. W finale rozstawiony z numerem drugim Grek wygrał 6:4, 3:6, 7:6(2) z oznaczonym "piątką" Roberto Bautistą.

Tsitsipas doskonale rozpoczął sobotni mecz i po kilkunastu minutach prowadził już 4:0, by wygrać pierwszego seta 6:4. W drugim Grek objął prowadzenie 3:1, lecz wówczas przytrafił mu się słabszy moment - zaczął słabiej serwować i popełniać więcej błędów. W efekcie przegrał pięć gemów z rzędu i całą partię.

W trzecim secie początek znów należał do Greka, który wyszedł na 4:1. Tenisista z Aten prowadził już 5:2, ale wtedy, z dużą dozą szczęścia, Bautista zanotował przełamanie powrotne. Ostatecznie losy meczu rozstrzygnęły się w tie breaku. W nim Tisitsipas nie pozostawił rywalowi złudzeń i zwyciężył 7-2.

Dla 23-letniego Tsitsipasa to pierwszy w karierze triumf na trawie. Tym samym skompletował tytuły na wszystkich nawierzchniach. Wcześniej wygrał po cztery turnieje na kortach twardych i ziemnych. Za sukces w Mallorca Championhips otrzyma 250 punktów do rankingu ATP i 134,8 tys. euro.

Z kolei 34-letni Bautista poniósł dziesiątą porażkę w swoim 20. finale na poziomie ATP Tour. Za występ na Majorce zainkasuje 150 "oczek" oraz 78,6 tys. euro.

W finale zmagań w grze podwójnej Rafael Matos i David Vega Hernandez pokonali 7:6(5), 6:7(6), 10-1 parę Ariel Behar / Gonzalo Escobar i zdobyli drugi wspólny tytuł. Ogółem dla 26-letniego Matosa to czwarte deblowe trofeum w głównym cyklu, a dla 28-letniego Vegi - trzecie.

Mallorca Championships, Majorka (Hiszpania)
ATP 250, kort trawiasty, pula nagród 886,5 tys. euro
sobota, 25 czerwca

finał gry pojedynczej:

Stefanos Tsitsipas (Grecja, 2/WC) - Roberto Bautista (Hiszpania, 5) 6:4, 3:6, 7:6(2)

finał gry podwójnej:

Rafael Matos (Brazylia) / David Vega (Hiszpania) - Ariel Behar (Urugwaj) / Goncalo Escobar (Ekwador) 7:6(5), 6:7(6), 10-1