Co za dreszczowiec! 34-letnia Niemka sprawiła kolejną sensację w Wimbledonie

Trwa niewiarygodny marsz Tatjany Marii w Wimbledonie 2022! 34-letnia Niemka, mama dwóch córek, wyeliminowała tenisistkę z Łotwy Jelenę Ostapenko po obronie dwóch piłek meczowych.

Tatjana Maria Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Tatjana Maria
W poprzedniej rundzie Wimbledonu Tatjana Maria wyeliminowała Greczynkę Marię Sakkari. Wcześniej wróciła z 0:3 w trzecim secie i odprawiła Rumunkę Soranę Cirsteę. W niedzielę przeżyła kolejne odrodzenie. 34-letnia Niemka zwyciężyła 5:7, 7:5, 7:5 Jelenę Ostapenko. Maria przegrywała 5:7, 1:4, by wygrać drugi set po obronie dwóch piłek meczowych. W trzeciej partii wróciła ze stanu 0:2.

Zwroty akcji były nie tylko w drugim i trzecim secie. W pierwszym Maria prowadziła 3:1, by stracić sześć z ośmiu kolejnych gemów. W drugiej partii Niemka z 1:4 wyrównała na 4:4. Piłki meczowe odparła przy stanie 4:5, 15-40. Zaliczyła przełamanie na 6:5, by następnie pewnie utrzymać podanie. W trzecim secie z 0:2 wyszła na 5:4 i zadrżała jej ręka, bo straciła serwis. Poirytowana Ostapenko jednak nie opanowała sytuacji. Przegrała dwa kolejne gemy i pożegnała się z turniejem.

W trwającym dwie godziny i osiem minut meczu Maria zaserwowała dziewięć asów i zdobyła 43 z 55 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Została przełamana pięć razy, a sama wykorzystała sześć z 10 szans na przełamanie. Niemce naliczono 23 kończące uderzenia i 15 niewymuszonych błędów. Ostapenko miała 52 piłki wygrane bezpośrednio i 57 pomyłek.

Maria notuje 35. wielkoszlemowy występ. Wcześniej tylko raz awansowała do III rundy, w Wimbledonie 2015. Eliminując Sakkari odniosła piąte zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu. Niemka jest mamą dwóch córek. Pierwszą urodziła w grudniu 2013 (Charlotte), a druga na świat przyszła w kwietniu 2021 roku (Cecilia). Kolejną rywalką Marii będzie jej rodaczka Jule Niemeier.

Dobiegła końca seria Caroline Garcii (WTA 55) ośmiu z rzędu wygranych meczów. Tuż przed Wimbledonem Francuzka zdobyła tytuł w Bad Homburgu. W niedzielę w Londynie odpadła w IV rundzie po porażce 5:7, 2:6 z Marie Bouzkovą (WTA 66). W pierwszym secie Garcia z 2:4 wyszła na 5:4. Od tego momentu Czeszka zdobyła dziewięć z 11 kolejnych gemów.

Garcia pozostaje z jednym wielkoszlemowym ćwierćfinałem w singlu. Osiągnęła go w Rolandzie Garrosie 2017. W Wimbledonie Francuzka po raz drugi awansowała do IV rundy (2017). Bouzkova swój marsz rozpoczęła od odprawienia Danielle Collins, finalistki tegorocznego Australian Open. Później wyeliminowała inne Amerykanki, Ann Li i Alison Riske. Dla Czeszki to jest 14. wielkoszlemowy występ. W poprzednich 13 wygrała łącznie zaledwie trzy spotkania.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)