Kacper Żuk zmierzył się z półfinalistą Rolanda Garrosa. Krótki występ Piotra Matuszewskiego

Kacper Żuk nie zdołał awansować do ćwierćfinału turnieju ATP Challenger Tour na kortach ziemnych w Brunszwiku. W środę polski tenisista musiał uznać wyższość Włocha Marco Cecchinato.

Rafał Smoliński
Kacper Żuk Materiały prasowe / Lotos PZT Polish Tour / Na zdjęciu: Kacper Żuk
We wtorek Kacper Żuk (ATP 278) okazał się lepszy od Portugalczyka Gastao Eliasa, dzięki czemu przerwał serię sześciu kolejnych porażek. W środę na drodze nowodworzanina stanął Marco Cecchinato (ATP 166). Włoch, półfinalista Rolanda Garrosa 2018, wygrał po 101 minutach 6:1, 4:6, 6:2.

W pierwszym secie Żuk nie miał zbyt wiele do powiedzenia. Już w czwartym gemie reprezentant Italii przełamał jego serwis i z czasem rosła jego przewaga na korcie. Kolejny break, uzyskany przez Cecchinato w szóstym gemie, rozstrzygnął sprawę.

Polak poprawił się w drugiej odsłonie. Przełamał podanie Włocha w czwartym gemie, po czym wyszedł na 4:1. Cecchinato do końca walczył o odrobienie straty. W siódmym gemie Żuk jeszcze się uratował, ale w dziewiątym dopiął swego. Ale Włoch nie wyrównał stanu seta. Przy wyniku 5:4 tenisista z Nowego Dworu Mazowieckiego wypracował setbola i natychmiast go wykorzystał.

Nasz reprezentant nie utrzymał dobrej dyspozycji w decydującej odsłonie. Już w pierwszym gemie piątego seta stracił serwis, a jego przeciwnik wyczuł swoją szansę. Cecchinato zdobył jeszcze breaka na 4:1, na którego błyskawicznie odpowiedział przełamaniem Żuk. Był to jednak ostatni pozytywny akcent Polaka w tym spotkaniu. Włoch dołożył breaka na 5:2, a po zmianie stron wykorzystał trzeciego meczbola.

Za występ w zawodach Brawo Open Żuk otrzyma 16 punktów do rankingu ATP (11 za jedno zwycięstwo w głównej drabince i 5 za eliminacje).

Brawo Open, Brunszwik (Niemcy)
ATP Challenger Tour, kort ziemny, pula nagród 134,9 tys. euro
środa, 6 lipca

II runda gry pojedynczej:

Marco Cecchinato (Włochy) - Kacper Żuk (Polska, Q) 6:1, 4:6, 6:2

****
Na start w turnieju Salzburg Open (korty ziemne z pulą nagród 134,9 tys. euro) zdecydował się Piotr Matuszewski. Polski deblista wystąpił razem z Ukraińcem Witalijem Saczką. Już w I rundzie sposób na nich znaleźli Maximilian Neuchrist i Sam Weissborn. Austriacy zwyciężyli 7:6(2), 6:4 i awansowali do ćwierćfinału.

Salzburg Open, Salzburg (Austria)

I runda gry podwójnej:

Maximilian Neuchrist (Austria) / Sam Weissborn (Austria) - Piotr Matuszewski (Polska) / Witalij Saczko (Ukraina) 7:6(2), 6:4