Tytuł i powrót do Top 10 rankingu. Jest nowa mistrzyni turnieju w San Jose

Daria Kasatkina wywalczyła tytuł w turnieju WTA 500 w San Jose. W finale zwyciężyła w trzech setach amerykańską tenisistkę Shelby Rogers i wróciła do Top 10 rankingu.

Daria Kasatkina PAP/EPA / JOHN G. MABANGLO / Na zdjęciu: Daria Kasatkina
Shelby Rogers w drodze do finału w San Jose nie straciła seta. W II rundzie wyeliminowała najwyżej rozstawioną Greczynkę Marię Sakkari. Daria Kasatkina miała za sobą trzysetowe starcia z Jeleną Rybakiną i Aryną Sabalenką. W obu spotkaniach decydującą partię wygrała 6:0. W finale pokonała Rogers 6:7(2), 6:1, 6:2.

W pierwszym secie Kasatkina nie wykorzystała prowadzenia 5:3 i piłki setowej w 10. gemie. W dwóch kolejnych partiach dominowała na korcie i uzyskała cztery przełamania. W trwającym dwie godziny i 32 minuty meczu popełniła dziewięć podwójnych błędów, z czego sześć w pierwszym secie. Wykorzystała sześć z 11 break pointów. Kasatkina wyszła na prowadzenie 2-1 w bilansie spotkań z Rogers.

Rogers jest ćwierćfinalistką Rolanda Garrosa 2016 i US Open 2020. Amerykanka pozostaje bez tytułu w WTA Tour. Wcześniej przegrała finały w Bad Gastein (2014) i Rio de Janeiro (2016). W poniedziałek awansowała na najwyższe w karierze 30. miejsce w rankingu.

W półfinale Kasatkina wyeliminowała rozstawioną z numerem drugim Paulę Badosę. Po raz drugi wystąpiła w finale w San Jose. W ubiegłym roku przegrała z Danielle Collins. Kasatkina ma teraz bilans finałów 5-5. Zdobyła pierwszy tytuł od marca 2021 (Petersburg). W tegorocznym Rolandzie Garrosie osiągnęła pierwszy wielkoszlemowy półfinał. Dzięki triumfowi w San Jose znalazła się na najwyższej w karierze dziewiątej pozycji w rankingu. Do Top 10 weszła po raz pierwszy od 2019 roku.

W deblu triumf odniosły Yifan Xu i Zhaoxuan Yang, które pokonały 7:5, 6:0 Japonkę Shuko Aoyamę i Tajwankę Hao-Ching Chan. Dla Chinek jest to drugi wspólny tytuł. W marcu tego roku zwyciężyły w Indian Wells.

Mubadala Silicon Valley Classic, San Jose (USA)
WTA 500, kort twardy, pula nagród 757,9 tys. dolarów
niedziela, 7 sierpnia

finał gry pojedynczej:

Daria Kasatkina (7) - Shelby Rogers (SA) 6:7(2), 6:1, 6:2

finał gry podwójnej:

Yifan Xu (Chiny, 4) / Zhaoxuan Yang (Chiny, 4) - Shuko Aoyama (Japonia) / Hao-Ching Chan (Tajwan) 7:5, 6:0

Czy Daria Kasatkina wygra wielkoszlemowy turniej?