Ma szansę na trzeci tytuł w Kanadzie. Znamy pierwszą finalistkę

Simona Halep odwróciła losy meczu z Amerykanką Jessicą Pegulą w turnieju WTA 1000 w Toronto. W niedzielę rumuńska tenisistka powalczy o trzeci tytuł w Kanadzie.

Simona Halep PAP/EPA / EDUARDO LIMA / Na zdjęciu: Simona Halep
W poprzednich rundach turnieju w Toronto Simona Halep (WTA 15) odprawiła cztery rywalki bez straty seta. W ćwierćfinale wyeliminowała Coco Gauff, finalistkę tegorocznego Rolanda Garrosa. W półfinale była liderka rankingu trafiła na kolejną Amerykankę. Rumunka zwyciężyła 2:6, 6:3, 6:4 Jessicę Pegulę (WTA 7).

W pierwszym secie Pegula obroniła trzy break pointy, wszystkie w czwartym gemie. Dwa razy odebrała rywalce podanie i nie oddała przewagi. Na początku drugiej partii nastąpiły trzy przełamania. Dwa uzyskała Halep, która wyszła na 3:1 i nie straciła już serwisu. Problemy miała w siódmym gemie, w którym zniwelowała cztery break pointy.

W trzecim secie Pegula mogła prowadzić 3:1, ale nie wykorzystała czterech okazji na przełamanie. Później Amerykanka dwa razy oddała podanie i przegrywała 2:5. Ruszyła w pogoń, obroniła dwie piłki meczowe i z 2:5 zbliżyła się na 4:5. Halep zachowała spokój i w 10. gemie zapewniła sobie awans do finału.

W trwającym dwie godziny i 12 minut meczu obie tenisistki uzyskały po pięć przełamań. Halep miała 13 break pointów, a Pegula wypracowała sobie ich 17. Rumunce w awansie nie przeszkodziło popełnienie 10 podwójnych błędów. Zdobyła o trzy punkty więcej od Amerykanki (95-92). Było to ich pierwsze spotkanie.

Dla Peguli był to drugi występ w Kanadzie. Przed rokiem odpadła w I rundzie. Halep doszła do czwartego finału w tym turnieju. W 2015 roku w Toronto skreczowała w trzecim secie meczu ze Szwajcarką Belindą Bencić. W Montrealu Rumunka zdobyła tytuły w 2016 i 2018. Impreza na przemian rozgrywana jest w tych dwóch miastach.

Halep największe triumfy odniosła w Rolandzie Garrosie 2018 i Wimbledonie 2019. W niedzielę powalczy o 24. tytuł w WTA Tour. Będzie to jej 42. finał i zmierzy się w nim z Brazylijką Beatriz Haddad Maią.