Eksperci ocenili mecz Igi Świątek. Wyciągnęli pozytywnie szokującą statystykę

Iga Świątek wygrała 50. mecz w sezonie i zameldowała się w 3. rundzie dużego turnieju w Cincinnati. Zdaniem ekspertów zwycięstwo wcale nie przyszło łatwo. Co jeszcze mieli do powiedzenia po spotkaniu?

Szymon Adamski
Iga Świątek WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: Iga Świątek
Trzeci dzień rywalizacji w Cincinnati obfitował w starcia wielkoszlemowych mistrzyń. Jelena Rybakina zagrała z Garbine Muguruzą, Wiktoria Azarenka z Emmą Raducanu, a Iga Świątek ze Sloane Stephens. Z tego zestawu najbardziej wyrównany był mecz z udziałem Polki i Amerykanki. Nasza reprezentantka wygrała 6:4, 7:5, ale na korcie zostawiła sporo sił.

- Wyczuwam jakieś napięcie, którego przez kilka miesięcy nie widziałem. Bez paniki, ale trzeba obserwować - napisał na Twitterze Marek Furjan, dziennikarz Canal Plus.

Nasza reprezentantka grała nierówno. W gorszych fragmentach bardzo nerwowo. Zadziwiający był chociażby dołek, w który wpadła przy prowadzeniu 5:2 w drugim secie. Gdy wydawało się, że zaraz postawi kropkę nad "i", zaczęła popełniać błędy i pozwoliła się dogonić.

Jednak wszystko dobre co się dobrze kończy. Świątek wróciła na właściwe tory i zgodnie z planem - czyli w dwóch setach - wywalczyła awans do kolejnej rundy. Diego Barbiani wyliczył, że odkąd Polka po raz pierwszy została mistrzynią wielkoszlemową (Roland Garros 2020), tylko raz przegrała w meczu otwarcia. W pozostałych 29 przypadkach pokonała co najmniej jedną rywalkę.

Zwycięstwo nad Stephens nie przyszło jednak łatwo. Doświadczona Amerykanka potrafiła się odgryźć i stawiała twardy opór. - Stephens wygląda całkiem nieźle. Mieliśmy kilka solidnych wymian - napisał po pierwszym secie Hubert Błaszczyk, dziennikarz Kanału Sportowego.

W drugim secie Amerykanka wcale nie osłabła, lecz najważniejsze punkty znów powędrowały na konto Polki. Po godzinie i blisko 40 minutach gry Polka wgrała 6:4, 7:5. To jej pierwsze zwycięstwo w Cincinnati od 2019 roku.

Kolejną przeciwniczką Świątek będzie Madison Keys. 27-letnia Amerykanka przyleciała do Cincinnati w dobrej formie. W pierwszych dwóch meczach bez straty seta pokonała niezwykle waleczne Julię Putincewą i Jelenę Ostapenko.

W tym sezonie Świątek i Keys spotkały się już w ćwierćfinale zawodów w Indian Wells. Wówczas emocji było niewiele. Nasza reprezentantka w niecałą godzinę wygrała 6:1, 6:0.