Kolejne wielkie zwycięstwo pogromczyni Igi Świątek. Czeszka zatrzymała Australijkę

Madison Keys nie zwalnia tempa. Amerykańska tenisistka rozprawiła się z Kazaszką Jeleną Rybakiną w turnieju WTA 1000 w Cincinnati. Czeszka Petra Kvitova zatrzymała Australijkę Ajlę Tomljanović.

Madison Keys Getty Images / Robert Prange / Na zdjęciu: Madison Keys
Madison Keys (WTA 24) wyśmienicie spisuje się w Cincinnati. Na swoim rozkładzie ma trzy wielkoszlemowe mistrzynie. W poprzednich rundach wyeliminowała triumfatorki Rolanda Garrosa, Jelenę Ostapenko i Igę Świątek. W ćwierćfinale amerykańska finalistka US Open 2017 pokonała 6:2, 6:4 Jelenę Rybakinę (WTA 25). Kazaszka wygrała tegoroczny Wimbledon.

W pierwszym secie Keys odskoczyła na 4:0 i nie oddała przewagi dwóch przełamań. W drugiej partii nie brakowało emocji. Amerykanka z 0:2 wyszła na 5:2. Straciła dwa gemy z rzędu, ale ostatecznie przypieczętowała awans przy czwartej piłce meczowej.

W ciągu 91 minut Keys obroniła trzy z pięciu break pointów i wykorzystała pięć z 13 szans na przełamanie. Podwyższyła na 2-0 bilans meczów z Rybakiną. W III rundzie tegorocznego Rolanda Garrosa Amerykanka zwyciężyła Kazaszkę 3:6, 6:1, 7:6(3).

Dla Rybakiny był to trzeci występ w Cincinnati i po raz pierwszy doszła do ćwierćfinału. Keys osiągnęła drugi półfinał w tym turnieju. W 2019 roku Amerykanka zdobyła tytuł.

Kolejną rywalką Keys będzie Petra Kvitova (WTA 28), która wygrała 6:2, 6:3 z Ajlą Tomljanović (WTA 63). W trwającym 73 minuty meczu Czeszka zaserwowała 12 asów i zdobyła 25 z 34 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Odparła sześć z ośmiu break pointów i zamieniła na przełamanie pięć z sześciu okazji.

Tomljanović w poprzednich rundach rozegrała cztery trzysetowe mecze, jeden w kwalifikacjach i trzy w głównej drabince. Po raz pierwszy awansowała do ćwierćfinału w Cincinnati. Po drodze wyeliminowała m.in. rozstawioną z numerem trzecim Hiszpankę Paulę Badosę. Kvitova notuje 11. start w tym turnieju i po raz trzeci zameldowała się w półfinale. Wyrównała najlepszy wynik z 2012 i 2018 roku.

W sobotę dojdzie do dziewiątej konfrontacji Keys z Kvitovą (bilans 4-4). Po raz drugi trafią na siebie w Cincinnati. Rok temu w I rundzie wygrała Czeszka 7:5, 6:4.

Western & Southern Open, Cincinnati (USA)