Nieoczekiwany zwrot akcji. Trzy sety w meczu Polki w Tunezji

Magda Linette dobrze rozpoczęła starcie z Lucrezią Stefanini, ale spotkanie zakończyło się niespodzianką. Polka przegrała w trzech setach i zakończyła występ w turnieju WTA 250 w Monastyrze.

Magda Linette WP SportoweFakty / Tomasz Fijałkowski / Na zdjęciu: Magda Linette
W poniedziałek rozpoczęła się pierwsza edycja turnieju w Monastyrze. Do rywalizacji przystąpiła Magda Linette (WTA 55), która została rozstawiona z numerem ósmym. Na początek zmierzyła się Lucrezią Stefanini (WTA 152), która w miniony weekend przeszła dwustopniowe kwalifikacje. Polka nieoczekiwanie odpadła już w I rundzie. Przegrała z Włoszką 6:2, 4:6, 4:6.

Od początku meczu sporo było długich wymian. Stefanini często zmieniała rytm, ale w jej poczynaniach nie brakowało chaosu i popełniała więcej błędów. Linette nie grała na najwyższym poziomie, ale była solidniejsza i w kluczowych momentach agresywniejsza.

Głębokim forhendem wymuszającym błąd Polka zaliczyła przełamanie na 3:1. Poznanianka w całym I secie nie musiała bronić żadnego break pointa. W ósmym gemie jeszcze raz odebrała rywalce podanie. Włoszka odparła trzy piłki setowe, ale przy czwartej Linette zaskoczyła ją szybkim krosem forhendowym.

Na otwarcie II partii Linette oddała podanie nieudanym skrótem. Stefanini popełniała mniej błędów, była agresywniejsza i skuteczniejsza. Polka utrzymała odpowiedni poziom koncentracji i cierpliwie czekała na swoje szanse. W szóstym gemie wypracowała sobie dwa break pointy. Przy drugim z nich Włoszka wyrzuciła bekhend.

W końcówce Linette nie uniknęła poważnego zawahania. Zepsuty skrót i wpakowany w siatkę forhend kosztowały ją stratę serwisu przy 4:4. W 10. gemie II set dobiegł końca, gdy poznanianka wyrzuciła forhend.

Początek III partii nie zwiastował niczego dobrego dla Linette. Polka była bardzo chaotyczna w obronie i niepewna w ataku. W pierwszym gemie oddała podanie pakując bekhend w siatkę. Później jednak pozbierała się i pokazała naturę wojowniczki. Świetnym bekhendem odrobiła stratę przełamania i wyrównała na 2:2. Gemy były bardzo długie, trwała zażarta batalia o każdy punkt.

Linette grała jednak nierówno i nie odwróciła losów tej konfrontacji. Nie wyszła na 3:2, bo oddała podanie popełniając błąd. Po chwili Stefanini błyskawicznie podwyższyła na 4:2 i do końca nie oddała przewagi. W 10. gemie przy piłce meczowej Polka wyrzuciła bekhend na zakończenie długiej wymiany.

W trwającym dwie godziny i 23 minuty meczu obie tenisistki uzyskały po cztery przełamania. Linette miała 12 break pointów, a Stefanini wypracowała sobie ich osiem. Polka zdobyła o dwa punkty więcej (92-90), ale pożegnała się z turniejem. Było to pierwsze spotkanie tych tenisistek.

W II rundzie Stefanini zmierzy się z Ukrainką Łesia Curenko lub Francuzką Diane Parry.

Jasmin Open Monastir, Monastyr (Tunezja)
WTA 250, kort twardy, pula nagród 251,7 tys. dolarów
poniedziałek, 3 października

I runda gry pojedynczej:

Lucrezia Stefanini (Włochy, Q) - Magda Linette (Polska, 8) 2:6, 6:4, 6:4

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online (link sponsorowany)

Czy Magda Linette awansuje do Top 30 rankingu?