Sensacja w Tunezji. Francuzka pozostaje w grze o tytuł

W piątek doszło do sensacji w turnieju WTA 250 w Monastyrze. Odpadła Tunezyjka Ons Jabeur po porażce z Amerykanką Claire Liu. W półfinale zameldowała się Francuzka Alize Cornet.

Ons Jabeur Getty Images / Yassine Mahjoub/NurPhoto / Na zdjęciu: Ons Jabeur
W Monastyrze rozegrane zostały ćwierćfinały. Rozczarowanie w swojej ojczyźnie przeżyła Ons Jabeur (WTA 2), która przegrała 3:6, 6:4, 4:6 z Claire Liu (WTA 73). Dla Tunezyjki był to pierwszy występ od czasu US Open, w którym osiągnęła finał. Amerykanka odniosła pierwsze w karierze zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu.

W trwającym dwie godziny i 26 minut meczu Jabeur popełniła siedem podwójnych błędów i zdobyła tylko 17 z 45 punktów przy swoim drugim podaniu. Liu obroniła dziewięć z 14 break pointów i wykorzystała sześć z siedmiu szans na przełamanie. Było to pierwsze spotkanie tych tenisistek.

Alize Cornet (WTA 37) wygrała 7:5, 7:6(7) z Tamarą Zidansek (WTA 101). W pierwszym secie Słowenka obroniła dwie piłki setowe i z 3:5 wyrównała na 5:5. Dwa kolejne gemy padły łupem Francuzki. W drugiej partii Zidansek znów ruszyła w pogoń z 3:5. Tym razem odparła dwie piłki meczowe. W tie breaku miała dwa setbole, ale nie doprowadziła do trzeciego seta.

Mecz trwał dwie godziny i 21 minut. Cornet zniwelowała 11 z 13 break pointów i spożytkowała trzy z czterech szans na przełamanie. Było to jej drugie spotkanie z Zidansek. W tegorocznym Australian Open Francuzka zwyciężyła po trzysetowej batalii.

W półfinale Cornet zmierzy się z Weroniką Kudermetową (WTA 12), która pokonała 6:4, 6:1 Diane Parry (WTA 65). W ciągu 91 minut tenisistka z Moskwy zaserwowała osiem asów i zgarnęła 26 z 29 punktów przy własnym pierwszym podaniu. Wykorzystała cztery z 11 break pointów.

Elise Mertens (WTA 42) zwyciężyła 6:0, 3:6, 6:4 Moyukę Uchijimę (WTA 124). Japonka podniosła się po pierwszym secie, w którym zdobyła tylko osiem punktów. Doprowadziła do trzeciej partii, a w niej z 2:5 zbliżyła się na 4:5 po obronie dwóch piłek meczowych. Belgijka skruszyła jej opór i zameldowała się w półfinale. O finał Mertens zagra z Liu.

Jasmin Open Monastir, Monastyr (Tunezja)