Imponujące widowisko w Ostrawie. Znana rywalka Igi Świątek w finale

W półfinale turnieju WTA 500 w Ostrawie miała miejsce batalia pomiędzy wielkoszlemowymi mistrzyniami. Czeszka Barbora Krejcikova i Kazaszka Jelena Rybakina stworzyły kapitalne widowisko.

Barbora Krejcikova PAP/EPA / LUKAS KABON / Na zdjęciu: Barbora Krejcikova
W Ostrawie przyszedł czas na wyłonienie finalistek. W pierwszym półfinale zmierzyły się Barbora Krejcikova (WTA 23) i Jelena Rybakina (WTA 26). Tenisistki stoczyły trzysetowy bój. Lepsza okazała się Czeszka, która pokonała Kazaszkę 3:6, 7:6(4), 6:4. Było to starcie wielkoszlemowych mistrzyń. Krejcikova wygrała Roland Garros 2021, a Rybakina triumfowała w tegorocznym Wimbledonie.

W końcówce pierwszej partii nastąpiły trzy przełamania. Dwa uzyskała Rybakina. W drugim secie obie tenisistki utrzymały podanie po sześć razy. W tie breaku Krejcikova od 3-4 zdobyła cztery punkty z rzędu. W trzeciej partii doszło do jednego przełamania. Czeszka uzyskała je na 5:4. W 10. gemie zapewniła sobie awans przy pierwszej piłce meczowej.

W trwającym dwie godziny i 21 minut meczu Rybakina zaserwowała 17 asów, z czego 11 w drugim secie. Krejcikova zdobyła 42 z 51 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obie tenisistki uzyskały po dwa przełamania. Kazaszka posłała 39 kończących uderzeń przy 25 niewymuszonych błędach. Czeszka miała 36 piłek wygranych bezpośrednio i 33 pomyłki.

Było to drugie starcie tych zawodniczek. Przed rokiem w Melbourne (WTA 500) również lepsza była Krejcikova. Jest teraz niepokonana od ośmiu meczów. Przed tygodniem zdobyła tytuł w Tallinie. Czeszka awansowała do ósmego singlowego finału w WTA Tour. Do tej pory zdobyła cztery tytuły. Trzy wywalczyła w zeszłym roku w Strasburgu, Rolandzie Garrosie i Pradze.

W pierwszej części obecnego sezonu Czeszka miała zdrowotne problemy. Do obrony tytułu w Paryżu przystąpiła po trzymiesięcznej przerwie spowodowanej urazem łokcia. Odpadła w I rundzie po porażce z Francuzką Diane Parry. Krejcikova dopiero jako trzecia obrończyni trofeum odpadła z Rolanda Garrosa po pierwszym meczu. Dołączyła do Anastazji Myskiny (2005) i Jeleny Ostapenko (2018).

W zeszłym roku w Rolandzie Garrosie Krejcikova triumfowała nie tylko w singlu, ale też w deblu. Do obrony tytułu w grze podwójnej w ogóle nie przystąpiła. Miała pozytywny wynik testu na COVID-19 i musiała się wycofać. Ostatnie miesiące są dla Czeszki bardzo udane. Triumfowała w Wimbledonie i US Open razem z Kateriną Siniakovą. W końcówce sezonu Krejcikova świetnie sobie radzi również w singlu.

W niedzielnym finale rywalką Czeszki będzie Iga Świątek.