Polski debel bez rewanżu. Brytyjski walec nie do zatrzymania

Łukasz Kubot i Szymon Walków zakończyli w piątek występ w halowym turnieju ATP Challenger Tour na kortach ziemnych w portugalskiej Mai. Na drodze Polaków znów stanęła brytyjska para Julian Cash i Henry Patten.

Rafał Smoliński
Szymon Walków Materiały prasowe / Biuro Prasowe Poznań Open / Na zdjęciu: Szymon Walków
W ubiegłym tygodniu Łukasz Kubot i Szymon Walków byli rywalami duetu Julian Cash i Henry Patten na etapie półfinału zawodów we włoskiej Andrii. Wówczas Brytyjczycy okazali się lepsi w dwóch setach, a następnie sięgnęli po tytuł. W sumie na poziomie challengerów triumfowali w tym roku już dziewięciokrotnie i dzięki temu zadomowili się w Top 100 klasyfikacji deblistów.

Cash i Patten znakomicie rozpoczęli spotkanie w Mai. Od stanu 0:1 zdobyli dwa przełamania i wysunęli się na 5:1. Wtedy pojawiły się problemy z zamknięciem seta. Kubot i Walków naciskali na returnie i mieli przewagę w wymianach. Obronili trzy setbole, zanim wyrównali na po 5. Jak się jednak okazało, był to powrót bez szczęśliwego zakończenia. W 12. gemie brytyjska para pokazała swoje umiejętności i przełamaniem zwieńczyła seta.

Kubot i Walków nie zamierzali się jednak poddawać. W drugiej odsłonie zaatakowali przy stanie 2:2 i po dwóch przełamaniach prowadzili 5:2. Teraz to Polacy mieli problemy z zamknięciem seta. Nie udało się wykorzystać trzech okazji ku temu przy podaniu Walkowa. Biało-Czerwoni dopięli swego przy serwisie Kubota w 10. gemie, dzięki czemu wyrównali stan meczu.

O losach spotkania rozstrzygnął super tie-break. W rozgrywce tej Polacy wrócili ze stanu 0-4, ale ostatnie piłki należały do Brytyjczyków. Cash i Patten w kluczowych momentach kapitalnie returnowali i grali przy siatce. To oni zdobyli sześć punktów z rzędu i wygrali ostatecznie cały mecz 7:5, 4:6, 10-4.

Oznaczeni "dwójką" Cash i Patten powalczą zatem w sobotę o dziesiąte w tym roku wspólne mistrzostwo w imprezie rangi ATP Challenger Tour. Ich przeciwnikami będą najwyżej rozstawieni Portugalczycy Nuno Borges i Francisco Cabral.

Kubot i Walków po raz drugi z rzędu zakończyli turniej na etapie półfinału. Za występ w portugalskiej Mai otrzymają po 30 punktów do rankingu deblistów oraz czek na sumę 930 euro do podziału.

Maia Open, Maia (Portugalia)
ATP Challenger Tour, kort ziemny w hali, pula nagród 45,7 tys. euro
piątek, 2 grudnia

półfinał gry podwójnej:

Julian Cash (Wielka Brytania, 2) / Henry Patten (Wielka Brytania, 2) - Łukasz Kubot (Polska) / Szymon Walków (Polska) 7:5, 4:6, 10-4