ATP Tokio: Jużnyj zagra o piąty tytuł w karierze

Rosjanin Michaił Jużnyj (ATP 49) pokonał 6:2, 5:7, 7:5 rozstawionego z numerem ósmym Australijczyka Lleytona Hewitta (ATP 26), zostając w sobotę pierwszym finalistą turnieju ATP w Tokio (pula nagród 1226,5 tys. dol.).

Krzysztof Straszak

Na liście zwycięzców męskiej odmiany otwartych międzynarodowych mistrzostw Japonii pojawi się nie tylko nowe nazwisko, ale i nowa narodowość. W drugim półfinale walczą Francuzi Gaël Monfils i Jo-Wilfried Tsonga.

Szansę na drugi tytuł w Tokio miał Hewitt, mistrz z 2001 roku, który niezłe, choć scharakteryzowane fatalnym pierwszym serwisem (46% skuteczności byłego lidera rankingu) spotkanie zakończył kolejnym uderzeniem w siatkę, co w czwartym bezpośrednim starciu spowodowało jego pierwszą porażkę z Jużnyjem.

27-letni Rosjanin wcześniej ugrał z o rok starszym byłym mistrzem wielkoszlemowym ledwie jednego seta. W tym tygodniu pokonał już przedstawiciela Top10 Gillesa Simona, a także broniącego tytułu Tomáša Berdycha. Poprawił swoje najlepsze osiągnięcie z Monachium, gdzie właśnie z Berdychem przegrał w finale po tie breaku trzeciego seta.

To czwarty finał turnieju ATP w Azji dla Jużnyja, reprezentanta Rosji w Pucharze Davisa, czwartej rakiety moskiewskiej federacji i byłego ósmego zawodnika świata: przed rokiem triumfował w Chennai (jego ostatni tytuł w ogóle), a wcześniej był finalistą w Pekinie (2004) i Dubaju (2007).