Zmagania w drugim dniu Pucharu Davisa zakończone. Niemcy sensacyjnie za burtą

Minął już drugi dzień kwalifikacji Pucharu Davisa 2023. Z turniejem sensacyjnie pożegnali się Niemcy, którzy przegrali rywalizację ze Szwajcarią. W niedzielę dokończone zostaną ostatnie pojedynki.

Jakub Fordon
Alexander Zverev Getty Images / PETER SCHNEIDER / Na zdjęciu: Alexander Zverev
Kwalifikacje do turnieju finałowego Pucharu Davisa rozpoczęły się w piątek. Decydująca impreza natomiast zaplanowana jest na końcówkę listopada (21-26). Rywalizacja odbywać się będzie w Hiszpanii, a konkretnie w Maladze.

Największą sensacją jest porażka Niemiec w starciu ze Szwajcarią. Po pierwszym dniu był remis, natomiast zwycięstwo Andreasa Miesa i Tima Puetza z Dominikiem Strickerem i Stanem Wawrinką 6:7(3), 6:3, 6:4 dało prowadzenie naszym zachodnim sąsiadom. Gdy wydawało się, że Alexander Zverev postawi kropkę nad "i", ten niespodziewanie musiał uznać wyższość Marca-Andrea Hueslera 2:6, 6:7(4). O wszystkim zadecydował mecz Daniela Altmaiera, który zastąpił Oscara Otte z Wawrinką. Po trzysetowym boju górą był Szwajcar (6:3, 5:7, 6:4).

Lepiej w drugim dniu radzili sobie Brytyjczycy. Najpierw Daniel Evans i Neal Skupski pokonali Juana Sebastiana Cabala i Roberta Faraha 6:4, 6:4, a później kropkę nad "i" postawił Cameron Norrie. Reprezentant Wielkiej Brytanii pokonał Nicolasa Mejię identycznym wynikiem. Z powodu rozstrzygniętego pojedynku piąta gra nie doszła do skutku.

W sobotę udanie rywalizację rozpoczęła Holandia, mimo że obaj ich tenisiści mieli problemy. Zarówno Tallon Griekspoor, jak i Tim van Rijthoven wygrali premierowe odsłony z odpowiednio Lukasem Kleinem i Alexem Molcanem po tie breaku. W drugiej natomiast lepsi byli Słowacy, ale w decydującym secie na swoim postawili Holendrzy. Pierwszy z nich zwyciężył 7:6(6), 2:6, 6:4, a drugi 7:6(6), 5:7, 6:3. Dzięki temu są o krok od końcowego triumfu.

Remis po pierwszym dniu jest w starciu Finlandii z Argentyną. Emil Ruusuvuori bez większych problemów odprawił Pedro Cachina 7:5, 6:3. Natomiast Otto Virtanen robił co mógł, ale ostatecznie był w stanie ugrać tylko jednego seta w pojedynku z Francisco Cerundolo 3:6, 6:3, 6:7(3).

Tak samo jak Holandia na pewnym prowadzeniu są Czechy. Jiri Lehecka utrzymuje wysoką formę, bowiem rozprawił się z Nuno Borgesem w dwóch setach 6:4, 6:4. Więcej kłopotów miał jego kolega z reprezentacji. Tomas Machac wygrał inauguracyjną partię z Joao Sousą, ale w kolejnej lepszy był Portugalczyk. Ostatecznie jednak reprezentant Czech zwyciężył 7:6(6), 3:6, 6:2.

Niemcy - Szwajcaria 2:3
piątek-sobota, 3-4 lutego
Gra 1.: Oscar Otte - Marc-Andrea Huesler 6:2, 2:6, 4:6
Gra 2.: Alexander Zverev - Stan Wawrinka 6:4, 6:1
Gra 3.: Andreas Mies / Tim Puetz - Dominic Stricker / Stan Wawrinka 6:7(3), 6:3, 6:4
Gra 4.: Alexander Zverev - Marc-Andrea Huesler 2:6, 6:7(4)
Gra 5.: Daniel Altmaier - Stan Wawrinka 3:6, 7:5, 4:6

Kolumbia - Wielka Brytania 1:3
Gra 1.: Nicolas Mejia - Daniel Evans 6:2, 2:6, 6:4
Gra 2.: Nicolas Barrientos - Cameron Norrie 2:6, 5:7
Gra 3.: Juan Sebastian Cabal / Robert Farah - Daniel Evans / Neal Skupski 4:6, 4:6
Gra 4.: Nicolas Mejia - Cameron Norrie 4:6, 4:6

Holandia - Słowacja 2:0