Tenisistki wkroczyły do akcji w Abu Zabi. Dreszczowce na otwarcie

W poniedziałek w Abu Zabi (WTA 500) miały miejsce dwie emocjonujące batalie. Łotyszka Jelena Ostapenko zwyciężyła Amerykankę Danielle Collins. Estonka Anett Kontaveit skruszyła opór Chinki Shuai Zhang.

Jelena Ostapenko Getty Images / Alex Pantling / Na zdjęciu: Jelena Ostapenko
W Abu Zabi rozpoczęła się druga edycja turnieju WTA. Pierwsza odbyła się w 2021 roku i tytuł wywalczyła Aryna Sabalenka, która tym razem nie uczestniczy w rywalizacji. W poniedziałek miały miejsce dwa dreszczowce.

Jelena Ostapenko (WTA 12) wygrała 7:5, 1:6, 7:5 z Danielle Collins (WTA 42). W pierwszym secie Łotyszka wróciła ze stanu 3:5. W drugim dwa razy oddała podanie i miała niewiele do powiedzenia. W trzeciej partii Amerykanka z 2:4 wyszła na 5:4. Trzy ostatnie gemy należały do Ostapenko, która oddała w nich rywalce trzy punkty.

W trwającym dwie godziny i 18 minut meczu Collins zaserwowała 11 asów, a Ostapenko miała sześć. Amerykanka popełniła siedem podwójnych błędów, a Łotyszka zrobiła dziewięć. Mistrzyni Rolanda Garrosa 2017 zdobyła dwa punkty więcej (101-99) od finalistki Australian Open 2022. Kolejną rywalką Ostapenko będzie Chinka Qinwen Zheng lub Kanadyjka Rebecca Marino.

Anett Kontaveit (WTA 18) zwyciężyła 4:6, 7:6(4), 6:4 Shuai Zhang (WTA 23). W pierwszym secie Estonka roztrwoniła prowadzenie 3:0. W drugim zmarnowała cztery piłki setowe, po dwie przy 5:2 i 5:3. Ostatecznie była górą w tie breaku. W trzeciej partii miało miejsce jedno przełamanie, które Kontaveit uzyskała na 2:1. W 10. gemie obroniła trzy break pointy przy 0-40, by następnie wykorzystać pierwszą piłkę meczową.

Spotkanie trwało dwie godziny i 21 minut meczu. Kontaveit zaserwowała 10 asów. Obroniła 10 z 13 break pointów i zamieniła na przełamanie trzy z sześciu szans. Wywalczyła o trzy punkty więcej (111-108) i podwyższyła na 4-2 bilans spotkań z Zhang. W II rundzie Estonka zmierzy się z Amerykanką Shelby Rogers lub Kanadyjką Leylah Fernandez.

Elise Mertens (WTA 32) w 75 minut rozbiła 6:0, 6:2 Martinę Trevisan (WTA 25). Belgijka odparła dwa break pointy i spożytkowała pięć z sześciu szans na przełamanie. Marta Kostiuk (WTA 57) pokonała 6:2, 1:6, 6:2 Soranę Cirsteę (WTA 63). W ciągu godziny i 53 minut Ukrainka zgarnęła 30 z 42 punktów przy własnym pierwszym podaniu.

Mubadala Abu Dhabi Open, Abu Zabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie)