Emocje do późnej nocy w Montpellier. Niespodzianka we francuskim meczu pokoleń

Poniedziałkowe mecze w rozgrywanym na kortach twardych w hali turnieju ATP 250 w Montpellier zakończyły się po północy. Niespodziankę sprawił 18-letni Arthur Fils, który w dwóch setach pokonał 36-letniego Richarda Gasqueta.

Marcin Motyka
Richard Gasquet Getty Images / Dean Mouhtaropoulos / Na zdjęciu: Richard Gasquet
Gdy w 2013 roku Richard Gasquet zdobył pierwszy ze swoich trzech tytułów w turnieju ATP w Montpellier, Arthur Fils był marzącym o karierze tenisisty dziewięciolatkiem. W poniedziałek ci dwaj gracze z różnych pokoleń zmierzyli się ze sobą w I rundzie imprezy Open Sud de France. Mecz zakończył się niespodzianką. Młodszy i niżej notowany z Francuzów zwyciężył 7:5, 7:5.

- Jestem naprawdę szczęśliwy - przyznał, cytowany przez atptour.com. Fils, który w ciągu 112 minut gry zapisał na swoim koncie osiem asów i cztery przełamania. - To był dla mnie trudny mecz. Obaj graliśmy dobrze. Po wygraniu pierwszego seta rozluźniłem się. Cieszę się z tego sukcesu - podkreślił.

Dla notowanego na 163. pozycji w światowym rankingu Filsa to pierwszy w karierze wygrany mecz w głównym cyklu. O kolejne zwycięstwo Francuz, posiadacz dzikiej karty, powalczy z Roberto Bautistą, turniejową "czwórką".

Pierwszego dnia turnieju emocje trwały do późnej nocy. Gry zakończyły się bowiem 43 minuty po północy. O tej porze Nikołoz Basilaszwili zdobył ostatni punkt w wygranym 6:7(3), 7:5, 6:2 spotkaniu z Constantem Lestienne'em. Dla Gruzina to pierwsze zwycięstwo w 2023 roku.

W poniedziałek odbyły się też decydujące mecze w kwalifikacjach. Miejsca w głównej drabince uzyskali Antoine Bellier, Luca Nardi, Geoffrey Blancaneaux i Clement Chidekh.

Open Sud de France, Montpellier (Francja)
ATP 250, kort twardy w hali, pula nagród 562,8 tys. euro

I runda gry pojedynczej:

Nikołoz Basilaszwili (Gruzja) - Constant Lestienne (Francja) 6:7(3), 7:5, 6:2
Arthur Fils (Francja, WC) - Richard Gasquet (Francja) 7:5, 7:5

wolne losy: Holger Rune (Dania, 1); Jannik Sinner (Włochy, 2); Borna Corić (Chorwacja, 3); Roberto Bautista (Hiszpania, 4)

Kwalifikacje Pucharu Davisa za nami. Korea Południowa odwróciła losy rywalizacji