ATP Szanghaj: Kubot przegrywa trzygodzinny maraton z Wawrinką

Łukasz Kubot (ATP 121) przegrał ze Szwajcarem Stanislasem Wawrinką (ATP 22) 6:2, 6:7, 6:7 w pierwszej rundzie turnieju cyklu ATP Masters 1000 rozgrywanego na kortach twardych w Szanghaju (z pulą nagród 3,24 mln dolarów).

Najlepszy polski tenisista, kwalifikant w tej imprezie, po raz drugi wystąpił w turnieju serii mistrzowskiej i po raz drugi (po Cincinnati w sierpniu) odpadł z pierwszym rywalem, któremu nie dał się jednak w poniedziałek ani razu przełamać. Wawrinka, druga rakieta Szwajcarii, wykazał się większym doświadczeniem w dwóch zwycięskich tie breakach.

Kubot już w pierwszym gemie przełamał rywala, by następnie utrzymać podanie, broniąc po drodze dwóch break pointów. Do dorzuceniu jeszcze jednego breaka i prowadził 3:0. W szóstym gemie Kubot obronił kolejnego break pointa i było 5:1. W ósmym gemie utrzymał serwis i wygrał po 43 minutach walki pierwszego seta 6:2.

W drugim secie nie było ani jednego przełamania (w czwartym gemie Wawrinka nie wykorzystał jedynego break pointa). W tie breaku Kubot objął prowadzenie 5-1 i miał dwa serwisy. Wawrinka podjął jeszcze walkę, odrabiając jednego minibreaka i wykorzystując dwa własne podania zbliżył się na 4-5. Niestety, potem Szwajcar dwukrotnie wygrał podanie Kubota i przy stanie 6-5 miał piłkę setową. Wykorzystał ją serwując asa i po godzinie i 44 minutach walki wyrównał stan pojedynku na 1-1 w setach.

W szóstym, tasiemcowym gemie trzeciego seta Kubot nie wykorzystał trzech break pointów. W kolejnym gemie szansę na przełamanie serwisu Polaka zmarnował Wawrinka. W 12. gemie po długiej grze na przewagi Szwajcar utrzymał swoje podanie i o wszystkim zadecydował tie break. Wawrinka objął w nim prowadzenie 5-2. As serwisowy (już 12. w meczu) dał Szwajcarowi trzy piłki meczowe. Więcej ich nie potrzebował i po 3 godzinach i 10 minutach morderczej walki zapewnił sobie awans do drugiej rundy.

27-letni Kubot pozostaje w rywalizacji w grze podwójnej, gdzie wspólnie z Austriakiem Oliverem Marachem w meczu 1/8 finału będą faworytami starcia z Niemcami Tommym Haasem i Benjaminem Beckerem.

Shanghai ATP Masters 1000, Szanghaj (Chiny)