Co za thriller! Zaskakująca porażka Amerykanki w Miami

W sobotę w Miami (WTA 1000) nie brakowało emocjonujących batalii. Coco Gauff straciła szansę na dobry wynik. Amerykańska tenisistka przegrała po dreszczowcu z Anastazją Potapową.

Coco Gauff PAP/EPA / Na zdjęciu: Coco Gauff
Coco Gauff (WTA 6) 2023 rok rozpoczęła od zdobycia tytułu w Auckland. Później grała równo, ale w kolejnych turniejach do finału nie doszła. W Dubaju w półfinale uległa Idze Świątek, a w Indian Wells w ćwierćfinale za mocna dla niej była Aryna Sabalenka.

W Miami Gauff przytrafił się najgorszy start w sezonie. Amerykanka prowadziła 7:6, 5:3, ale przegrała 7:6(8), 5:7, 2:6 z Anastazją Potapową (WTA 26). W pierwszym secie reprezentantka gospodarzy odrodziła się ze stanu 2:5. W tie breaku obroniła dwie piłki setowe. Gauff nie opanowała jednak sytuacji. W drugiej partii roztrwoniła prowadzenie 5:3, a w trzeciej od 2:1 straciła pięć gemów z rzędu.

Spotkanie trwało dwie godziny i 32 minuty. Potapowa obroniła 10 z 13 break pointów, a wykorzystała sześć z 12 szans na przełamanie. Zdobyła o 17 punktów więcej (122-105) i odniosła trzecie w karierze zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu. Poprzednie Potapowa zanotowała nad Andżeliką Kerber (Roland Garros 2019) i Anett Kontaveit (Praga 2022).

Kolejną rywalką Potapowej będzie Qinwen Zheng (WTA 23), która zwyciężyła 5:7, 7:6(5), 6:3 Ludmiłę Samsonową (WTA 15). W pierwszym secie Chinka od 5:2 straciła pięć gemów z rzędu. W drugim nie było przełamań, a tie break padł łupem tenisistki z Azji. W trzeciej partii Samsonowa prowadziła 3:0, ale sześć kolejnych gemów powędrowało na konto Zheng.

Jelena Ostapenko (WTA 22) wygrała 6:2, 4:6, 6:3 z Beatriz Haddad Maią (WTA 14). W trzecim secie Łotyszka wróciła ze stanu 1:3. W trwającym dwie godziny i 21 minut meczu finalistka imprezy w Miami z 2018 roku zniwelowała 10 z 14 break pointów i spożytkowała sześć z 12 szans na przełamanie.