Błyskawiczny awans Sabalenki. Wygrane wielkoszlemowych mistrzyń z Czech

Aryna Sabalenka nie miała problemów z awansem do kolejnej rundy turnieju WTA 1000 w Miami. Mistrzyni Australian Open nie dała szans Marie Bouzkovej. Swoje mecze wygrały Barbora Krejcikova i Petra Kvitova.

Aryna Sabalenka PAP/EPA / JOHN G. MABANGLO / Na zdjęciu: Aryna Sabalenka
W USA rozgrywany jest kolejny turniej rangi WTA 1000. W Indian Wells Aryna Sabalenka (WTA 2) doszła do finału, w którym uległa Jelenie Rybakinie. W Miami triumfatorka Australian Open ma za sobą dwa mecze bez straconego seta. W III rundzie rozbiła 6:1, 6:2 Marie Bouzkovą (WTA 36).

W ciągu 67 minut Sabalenka zaserwowała cztery asy i zgarnęła 25 z 30 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Nie dała rywalce żadnej szansy na przełamanie, a wykorzystała cztery z 11 break pointów. Dla Sabalenki jest to piąty występ w Miami. Najlepiej spisała się dwa lata temu, gdy doszła do ćwierćfinału.

O wyrównanie wyniku z 2021 roku Sabalenka zmierzy się z Barborą Krejcikovą (WTA 13), która wygrała 7:6(4), 6:3 z Madison Keys (WTA 21). W pierwszym secie Amerykanka z 3:5 wyszła na 6:5 po obronie dwóch piłek setowych. W tie breaku skuteczniejsza była Czeszka, która później drugą partię rozpoczęła od przełamania. Keys znowu ruszyła w pogoń. Przegrywała 1:3, by objąć prowadzenie 4:3. Trzy ostatnie gemy były bardzo zacięte, ale wszystkie padły łupem Krejcikovej.

W trwającym godzinę i 52 minuty meczu mistrzyni Rolanda Garrosa 2021 obroniła osiem z 10 break pointów i spożytkowała trzy z pięciu szans na przełamanie. Zdobyła o siedem punktów więcej (86-79) i wyrównała na 1-1 bilans spotkań z Keys. Rok temu w ćwierćfinale Australian Open Amerykanka wygrała 6:3, 6:2.

Petra Kvitova (WTA 12) zwyciężyła 6:4, 7:6(3) Donnę Vekić (WTA 20). Czeszka oba sety rozpoczęła od przełamania. W pierwszy do końca nie oddała przewagi. W drugim Chorwatka poderwała się do walki i nawet objęła prowadzenie 5:4. W tie breaku dwukrotna mistrzyni Wimbledonu skruszyła opór rywalki.

W ciągu 99 minut Kvitova posłała osiem asów i wywalczyła 35 z 49 punktów przy własnym pierwszym podaniu. Miała trzy break pointy i wszystkie wykorzystała. Czeszka podwyższyła na 4-1 bilans meczów z Vekić. Było to trzecie starcie tych tenisistek w Miami. W 2014 i 2019 roku z wygranych cieszyła się Kvitova. Kolejną rywalką byłej wiceliderki rankingu będzie Warwara Graczewa.