Derby Moskwy w Miami. Danił Miedwiediew w piątym finale z rzędu

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / Cristobal Herrera-Ulashkevich / Na zdjęciu: Danił Miedwiediew
PAP/EPA / Cristobal Herrera-Ulashkevich / Na zdjęciu: Danił Miedwiediew

W półfinale rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP Masters 1000 w Miami zmierzyło się dwóch tenisistów z Moskwy. Danił Miedwiediew w trzech setach pokonał Karena Chaczanowa i awansował do piątego finału z rzędu.

W piątkowe popołudnie lokalnego czasu turniej Miami Open mógł zmienić nazwę na Moscow Open. W półfinale imprezy rangi Masters 1000 zmierzyli się bowiem dwaj tenisiści pochodzący z Moskwy, Danił Miedwiediew i Karen Chaczanow. Po dwóch godzinach i 17 minutach zaciętej rywalizacji wyżej notowany i starszy Miedwiediew zwyciężył 7:6(5), 3:6, 6:3.

Obaj dobrze się znają. W piątek zmierzyli się po raz piąty (bilans 4-1 dla Miedwiediewa), wielokrotnie też ze sobą trenowali. I łatwo można to było dostrzec na korcie. Jeden i drugi bowiem świetnie odczytywali zamiary rywala, starali się unikać jego mocnych stron i uwypuklić słabości.

W pierwszej partii Miedwiediew roztrwonił prowadzenie 5:3 i zmarnował setbola, lecz rozstrzygnął sprawę w tie breaku. Z kolei w drugiej odsłonie Chaczanow, turniejowa "14", szybko wyszedł na 3:0 i tej przewagi już nie stracił.

Początek trzeciego seta był niczym walka na wyniszczenie. Obaj przedłużali wymiany i zmuszali się do ogromnego wysiłku. Bardziej opłaciło się to Miedwiediewowi. 27-latek w czwartym gemie zdołał wywalczyć przełamanie, co - jak się okazało - było decydującym moment pojedynku.

Miedwiediew w piątkowym meczu zaserwował 13 asów, dwukrotnie został przełamany, wykorzystał dwa z czterech break pointów, posłał 37 zagrań kończących i popełnił 21 niewymuszonych błędów. Chaczanowowi natomiast zapisano siedem asów, aż 53 uderzenia wygrywające oraz 11 pomyłek własnych.

Tym samym Miedwiediew awansował do piątego finału z rzędu. Przed przyjazdem do Miami zwyciężył w Rotterdamie, Dosze i w Dubaju oraz przegrał mecz o tytuł w Indian Wells. Łącznie będzie to dla niego 32. w karierze pojedynek o trofeum w głównym cyklu. Dotychczas wygrał 18.

Finałowym rywalem oznaczonego numerem czwartym moskwianina będzie broniący tytułu i najwyżej rozstawiony Carlos Alcaraz, któremu uległ w Indian Wells, bądź Jannik Sinner, turniejowa "dziesiątka".

Miami Open, Miami (USA) ATP Masters 1000, kort twardy, pula nagród 8,8 mln dolarów piątek, 31 marca