Wyjątkowa "13" Andrieja Rublowa. Moskwianin z życiowym sukcesem

Andriej Rublow wygrał rozgrywany na kortach ziemnych turniej w Monte Carlo. W finale moskwianin w trzech setach pokonał Holgera Rune i zdobył pierwszy w karierze tytuł rangi ATP Masters 1000.

Marcin Motyka
Andriej Rublow PAP/EPA / Sebastien Nogier / Na zdjęciu: Andriej Rublow
Andriej Rublow i Holger Rune są znanymi postaciami rozgrywek, ale daleko im do statusu wielkich gwiazd. W niedzielę to jednak na nich były zwrócone oczy wszystkich sympatyków tenisa. Zmierzyli się bowiem w finale prestiżowego turnieju ATP Masters 1000 w Monte Carlo. Lepszy okazał się moskwianin, zwyciężając 5:7, 6:2, 7:5.

Niedzielny mecz jednak lepiej rozpoczał Rune. Rozstawiony z numerem szóstym Duńczyk był bardziej agresywny i skuteczny, w efekcie wyszedł na prowadzenie 4:2. Tę przewagę wprawdzie roztrwonił, ale w 12. gemie wywalczył setbola, przy którym wymusił forhendowy błąd Rublowa.

Druga partia miała zupełnie inny przebieg. Rune zaczął zmagać się z kryzysem fizycznym i nie potrafił podjąć wyrównanej walki. Oznaczony "szóstką' Rublow wykorzystał problemy przeciwnika i pewnie wygrał tę odsłonę 6:2.

Na początku decydującego seta Rune zaatakował z werwą i zdobył przełamanie. Lecz im dłużej trwał mecz, tym w większym stopniu dawały znać o sobie kłopoty Duńczyka, który zaczął skracać wymiany i popełniać coraz więcej błędów, przez co pozwolił przeciwnikowi wrócić do gry.

Rozstrzygający moment spotkania nastąpił w 11. gemie trzeciej partii, gdy Rune dwukrotnie zasmeczował w siatkę, zepsuł bekhend, a na koniec popełnił podwójny błąd serwisowy. Dzięki temu Rublow stanął przed szansą na zakończenie meczu przy własnym serwisie. Moskwianin tej okazji nie zmarnował. W ostatnim punkcie posłał asa i padł na kort, celebrując życiowy sukces.

Pojedynek trwał dwie godziny i 34 minuty. W tym czasie Rublow zaserwował pięć asów, czterokrotnie został przełamany, wykorzystał sześć z 19 break pointów, posłał 34 zagrania kończące i popełnił tylko osiem niewymuszonych błędów. Z kolei Runemu zapisano sześć asów, 29 uderzeń wygrywających oraz 22 pomyłki własne.

Dla 25-letniego Rublowa to 13. w karierze tytuł w główny cyklu, ale pierwszy rangi ATP Masters 1000. Za triumf otrzyma 1000 punktów do światowego rankingu i 892,5 tys. euro premii finansowej.

Z kolei 19-letni Rune poniósł trzecią porażkę w swoim szóstym finale na poziomie ATP Tour. Za występ w Rolex Monte-Carlo Masters zainkasuje 600 "oczek" oraz ponad 487,4 tys. euro.

W finale zmagań w grze podwójnej rozstawieni z numerem piątym Ivan Dodig i Austin Krajicek po obronie dwóch meczboli pokonali 6:0, 4:6, 14-12 parę Romain Arneodo / Sam Weissborn i zdobyli piąty wspólny tytuł. Ogółem dla 38-letniego Chorwata to 21. deblowe mistrzostwo w głównym cyklu, a dla 32-letniego Amerykanina - dziewiąte.

Rolex Monte-Carlo Masters, Monte Carlo (Monako)
ATP Masters 1000, kort ziemny, pula nagród 5,779 mln euro
niedziela, 16 kwietnia

finał gry pojedynczej:

Andriej Rublow (5) - Holger Rune (Dania, 6) 5:7, 6:2, 7:5

finał gry podwójnej:

Ivan Dodig (Chorwacja, 5) / Austin Krajicek (USA, 5) - Romain Arneodo (Monako, WC) / SamWeissborn (Austria, WC) 6:0, 4:6, 14-12