Trzysetowa bitwa Weroniki Falkowskiej. Niewiele zabrakło do szczęścia

Weronika Falkowska grała w środę o 1/8 finału zawodów ITF World Tennis Tour o puli nagród 60 tys. dolarów w słoweńskim Koprze. Polska tenisistka była o krok od zwycięstwa, ale w końcowej fazie skuteczniejsza okazała się Kristina Dmitruk.

Rafał Smoliński
Weronika Falkowska Materiały prasowe / PZT / Na zdjęciu: Weronika Falkowska
We wtorek Weronika Falkowska (WTA 241) pewnie zainaugurowała zmagania w turnieju Koper Open, gromiąc Czeszkę Ivanę Sebestovą 6:1, 6:0. W środę poprzeczka poszła już wyżej, bowiem na drodze 22-latki z Warszawy stanęła Kristina Dmitruk (WTA 228). Rozstawiona z 15. numerem Białorusinka odwróciła losy meczu z Polką i wygrała 5:7, 6:1, 7:5.

Zwrotów akcji w środowym spotkaniu nie brakowało. W pierwszym secie Falkowska dwukrotnie prowadziła z przełamaniem, lecz za każdym razem szybko traciła przewagę. W 10. gemie zmarnowała trzy okazje na zakończenie partii. Po chwili było już 5:5, ale nasza tenisistka jeszcze raz uzyskała breaka. Po zmianie stron była już skuteczna i zwieńczyła premierową odsłonę.

W drugim secie nastąpił skuteczny rewanż ze strony Dmitruk. 19-latka grała bardzo agresywnie na returnie i została za to nagrodzona. Od stanu po 1 zdobyła dwa przełamania (w czwartym oraz szóstym gemie) i wypracowała sporą przewagę. Natychmiast też zakończyła partię i doprowadziła do remisu w całym spotkaniu.

Trzeci set to był prawdziwy rollercoaster. Na początku tej części pojedynku doszło do czterech przełamań, po czym na tablicy wyników zrobiło się po 3. Wówczas do ataku ruszyła Falkowska, która wysunęła się na 5:3. Jednak w dziewiątym gemie Polka nie wyserwowała zwycięstwa. Jeszcze po zmianie stron była dwie piłki od wygranej, lecz Dmitruk wyrównała na po 5. Teraz role się odwróciły i pod presją znalazła się warszawianka. Białorusinka wypracowała przełamanie, a po chwili zakończyła pojedynek przy drugiej piłce meczowej.

Po dwóch godzinach i 50 minutach Falkowska zeszła z kortu pokonana. Nie zdołała wywalczyć awansu do 1/8 finału singla turnieju ITF World Tennis Tour w Koprze, ale też nie żegna się jeszcze ze słoweńską imprezą. W środę wspólnie z Hiszpanką Alioną Bolsovą wygrała 6:2, 6:2 z niemieckim duetem Tayisiya Morderger i Yana Morderger w I rundzie debla. W czwartkowym ćwierćfinale ich przeciwniczkami będą Włoszka Nuria Brancaccio i Węgierka Adrienn Nagy.

Koper Open, Koper (Słowenia)
ITF World Tennis Tour, kort ziemny, pula nagród 60 tys. dolarów
środa, 19 kwietnia

II runda gry pojedynczej:

Kristina Dmitruk (15) - Weronika Falkowska (Polska) 5:7, 6:1, 7:5

I runda gry podwójnej:

Weronika Falkowska (Polska, 1) / Aliona Bolsova (Hiszpania, 1) - Tayisiya Morderger (Niemcy) / Yana Morderger (Niemcy) 6:2, 6:2