Pierwsza rysa na obrazie Carlosa Alcaraza. Stary mistrz nie przetrwał drugiego maratonu

Najwyżej rozstawiony Carlos Alcaraz potrzebował czterech partii, aby pokonać Taro Daniela w II rundzie rozgrywanego na kortach ziemnych wielkoszlemowego Roland Garros 2023. Stan Wawrinka ma za sobą drugą pięciosetówkę, tym razem przegraną.

Marcin Motyka
Carlos Alcaraz PAP/EPA / Christophe Petit Tesson / Na zdjęciu: Carlos Alcaraz
Pierwszy raz w tegorocznej edycji Rolanda Garrosa Carlos Alcaraz dostąpił zaszczytu gry na głównej arenie. We wtorek, w II rundzie na korcie im. Philippe'a Chatiera, zmierzył się z lubiącym sprawiać niespodzianki w turniejach wielkoszlemowych Taro Danielem. Najwyżej rozstawiony Hiszpan stracił seta, ale pokonał Japończyka 6:1, 3:6, 6:1, 6:2.

Przegrana partia jest małą rysą na doskonałym obrazie Alcaraza i można to zrzucić na karb dekoncentracji. W pozostałych setach, które wygrał, Hiszpan bowiem prezentował się znakomicie i nie dawał przeciwnikowi wielu szans, będąc aktywnym i ofensywnie usposobionym.

Alcaraz w poniedziałek zaserwował dwa asy, wykorzystał siedem z 11 break pointów i posłał 47 zagrań kończących. W III rundzie lider światowego rankingu zmierzy się z Denisem Shapovalovem. Oznaczony numerem 26. Kanadyjczyk wygrał 6:2, 3:6, 6:3, 6:3 z Matteo Arnaldim.

Stan Wawrinka, mistrz Rolanda Garrosa z 2015 roku, ma za sobą drugi trwający cztery godziny i 40 minut pięciosetowy maraton. Po tym, jak ograł Alberta Ramosa, w środę nie starczyło mu sił na pokonanie Thanasiego Kokkinakisa. 38-letni Szwajcar po czterech godzinach i 40 minutach zaciętej rywalizacji przegrał z Australijczykiem 6:3, 5:7, 3:6, 7:6(4), 3:6.

Kokkinakis, posiadacz dzikiej karty, w 1/16 finału stanie naprzeciw Karena Chaczanowa. Moskwianin, turniejowa "11", ani razu nie został przełamany, sam uzyskał cztery breaki i wygrał 6:3, 6:4, 6:2 z Radu Albotem, kwalifikantem.

Diego Schwartzman pokonał 7:6(3), 6:4, 6:3 Nuno Borgesa i został rywalem w III rundzie rozstawionego z numerem piątym Stefanosa Tsitsipasa. Do 1/16 finału awansował też Lorenzo Sonego, który również bez straty partii uporał się z Ugo Humbertem.

Denis Shapovalov (Kanada, 26) - Matteo Arnaldi (Włochy) 6:2, 3:6, 6:3, 6:3
Lorenzo Sonego (Włochy) - Ugo Humbert (Francja) 6:4, 6:3, 7:6(3)
Diego Schwartzman (Argentyna) - Nuno Borges (Portugalia) 7:6(3), 6:4, 6:3
Thanasi Kokkinakis (Australia, WC) - Stan Wawrinka (Szwajcaria) 3:6, 7:5, 6:3, 6:7(4), 6:3