Sukcesy skandynawskich gwiazd. Sensacyjny Brazylijczyk zatrzymany

Casper Ruud i Holger Rune, gwiazdy ze Skandynawii, awansowali do IV rundy rozgrywanego na kortach ziemnych wielkoszlemowego Roland Garros 2023. Odpadł sensacyjny Thiago Seyboth Wild, który przegrał pięciosetowy mecz z Yoshihito Nishioką.

Marcin Motyka
Casper Ruud PAP/EPA / Yoan Valat / Na zdjęciu: Casper Ruud
W sobotę Zhizhen Zhang przeszedł do historii chińskiego tenisa. Został pierwszym singlistą ze swojego kraju w III rundzie turnieju wielkoszlemowego. W 1/16 finału Roland Garros 2023 zmierzył się z Casperem Ruudem - jedynym w dziejach norweskim finalistą imprezy Wielkiego Szlema. Tenisista ze Skandynawii był zdecydowanym faworytem tego pojedynku i zwyciężył 4:6, 6:4, 6:1, 6:4, choć zwłaszcza w dwóch początkowych setach musiał się sporo natrudzić.

- Na początku było to trochę frustrujące, bo nie uderzałem tak, jak chciałem. Nie potrafiłem odnaleźć słabości w jego grze, na szczęście przy stanie 5:4 w drugim secie udało mi się go przełamać. To dodało mi pewności i z pomocą publiczności zacząłem grać lepiej - skomentował rozstawiony z numerem czwartym Ruud.

Norweg, ubiegłoroczny finalista Rolanda Garrosa, w ciągu dwóch godzin i 38 minut gry zaserwował sześć asów, wykorzystał sześć z 11 break pointów i posłał 39 zagrań kończących. Jego kolejnym rywalem będzie lepszy z pary Nicolas Jarry - Marcos Giron.

Holger Rune w drodze do III rundy rozegrał tylko jeden mecz. Genaro Alberto Olivieri, włącznie z eliminacjami, pięć. Ten fakt oraz większe umiejętności i wyższa pozycja w rankingu stawiały Duńczyka w uprzywilejowanej sytuacji. I to znalazło swoje przełożenie na wydarzenia na korcie. 20-latek z Gentofte bez problemów wygrał 6:4, 6:1, 6:3.

Oznaczony numerem szóstym Rune w dwie godziny zapisał na swoim koncie cztery asy, osiem przełamań i 36 uderzeń wygrywających. Tym samym w drugim w karierze występie w Paryżu znów dotarł do IV rundy.

Odpadł Thiago Seyboth Wild. Sensacyjny pogromca z I rundy Daniła Miedwiediewa w sobotę przegrał pięciosetowy pojedynek z Yoshihito Nishioką, turniejową "27". Dla 27-letniego Japończyka to debiutancki awans do 1/8 finału paryskiego turnieju.

Roland Garros, Paryż (Francja)
Wielki Szlem, kort ziemny, pula nagród 49,6 mln euro
sobota, 3 czerwca

III runda gry pojedynczej:

Casper Ruud (Norwegia, 4) - Zhizhen Zhang (Chiny) 4:6, 6:4, 6:1, 6:4
Holger Rune (Dania, 6) - Genaro Alberto Olivieri (Argentyna, Q) 6:4, 6:1, 6:3
Yoshihito Nishioka (Japonia, 27) - Thiago Seyboth Wild (Brazylia, Q) 3:6, 7:6(8), 2:6, 6:4, 6:0